СЕМ порица телевизиите, излъчили новини на запис, а не атентатите в Париж
Съветът за електронни медии (СЕМ) излезе с позиция, в която порицава телевизиите, които в петък са излъчили новинарски емисии на запис и затова не са съобщили за атентатите в Париж.
Позицията на СЕМ идва часове след като "Господари на ефира" връчиха на bTV Златен скункс, защото в нощта на 13 ноември са излъчили късната си новинарска емисия на запис и не са предали за трагедията.
"Такива прецеденти, ако действително съществуват, могат чувствително да разклатят доверието на аудиторията. Такъв риск съществува и когато се излъчват повторения, без публиката да е уведомена за това, включително в случаите, когато предварително записани материали се представят за ефир на живо", пишат от регулатора.
Ето какво пише в позицията на СЕМ:
"След проведен от СЕМ мониторинг на медийното съдържание във връзка с атентатите в Париж, надзорниците припомнят още веднъж позицията си за спешна необходимост от дежурни журналистически екипи, които да реагират своевременно и адекватно на екстремни ситуации. Това най-вече се очаква от обществените оператори.
В нашето съвремие трескавият бизнес с информацията създава основа за несъответствия, които понякога са неизбежни.
Като потребител на медийни услуги, слушателят и зрителят имат право да бъдат информирани и за допуснати волни или неволни пропуски.
Въз основа на наблюдението, извършено от експертите на СЕМ, се създаде съмнение, че някои доставчици разпространяват предварително записани новинарски емисии. Такива прецеденти, ако действително съществуват, могат чувствително да разклатят доверието на аудиторията. Такъв риск съществува и когато се излъчват повторения, без публиката да е уведомена за това, включително в случаите, когато предварително записани материали се представят за ефир на живо.
Членовете на СЕМ призовават настойчиво доставчиците на медийни услуги да обърнат внимание на обвързаните с информационния продукт екипи върху етичните и професионални стандарти на журналистическата професия. Самоцелното подсилване на предполагаема автентичност в публицистиката, а както и използването на трикове от прекомерна амбициозност, поставят достоверността на медиите в опасност. Само професионалното поведение на медиите пред аудиторията ще получи нейното доверие".