Президентът забрани да се закрива Радио България
Неприемливо е в навечерието на Българското председателство на Съвета на ЕС да се обсъжда идеята за закриването на Радио България. Тази програма на БНР има опит и традиции в създаването на образа ни навън като европейска държава на духа, заяви президентът Румен Радев на среща с журналисти от Радио България.
Миналия месец стана ясно, че генералният директор на БНР Александър Велев и Общественият съвет на медията настояват Радио България да бъде закрито.
Велев аргументира намерението си със слаб интерес към предаванията на Радио България - то звучи единствено онлайн - и необходимост да се освободят места за нови назначения в националната медия.
Доскоро Радио България предлагаше подкаст на английски, немски, френски, руски, испански, турски, сръбски, гръцки и албански.
Същевременно председателят на редколегията на Радио България Даниела Константинова каза пред BIT, че "радиото е много важно, тъй като то е един официоз за чужбина. Тази информация е проверена и е пълен противовес на целия новинарски поток, който е пълен с недостоверни новини. Това е изключително важно за България, защото представя страната ни като инвестиционна и туристическа дестинация. Нашата програма е таргетирана".
На срещата си днес с президента журналистите от Радио България са заявили, че "програмата създава предавания за чужбина, включително и за българите зад граница, а това е една от функциите на БНР, регламентирана от Закона за радиото и телевизията."
Трудно можем да приемем, че една над 80-годишна институция, която работи за имиджа и външната ни политика, ще отстъпи от завоювани позиции, от гласа си в региона и в цяла Европа, коментирал от своя страна президентът.
По думите на държавния глава, немислимо е в XXI век, когато информацията и комуникацията са водещи в процесите на приобщаването ни в света, да избираме пътя на самоизолацията.