Колко получават шефовете на държавните медии
До 8000 лева стигат заплатите на ръководителите на държавните медии, показва справка в имотните декларации от регистъра на антикорупционната комисия КПКОНПИ.
Най-високо е възнаграждението на генералния директор на БНТ - 8000 лева месечно. По закон заплатите на шефовете на БНР и БНТ се равняват на възнаграждението на председател на постоянна парламентарна комисия или около 7580 лева. Към тях обаче има и добавки за прослужен стаж и евентуално - за научна степен.
Кошлуков не е декларирал ново имущество през 2021 г.
Новият генерален директор на БНР Милен Митев декларира за 2021 г. доход от 73 000 лева или средно около 6000 лева месечно. Той бе назначен в края на октомври същата година, а преди това бе и.д. директор и шеф на администрацията на националното радио.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев взема средно 7700 лева месено, сочи декларацията му. Според закона за БТА генералният директор получава основно месечно възнаграждение в размер, равен на възнаграждението на председател на постоянна комисия на Народното събрание. В декларацията си Вълчев е вписал осем имота в столицата (3 апартамента, 2 гаража, магазин и 2 парцела) и апартамент в Боровец, придобити през 2021 г. Всички те са добити безвъзмездно, по силата на брачен договор.
СЕМ
Членовете на СЕМ получават актуалните три средни заплати в обществения сектор по класификатора на НСИ - колкото и депутатите. Тези заплати се преизчисляват на всяко тримесечие. По актуални данни това прави около 5500 лева месечно без евентуалните добавки или ДМС.
Председателят на съвета Соня Момчилова не е вписала нови придобивки през миналата година. Годишният ѝ доход е 35 000 лева или малко над 3100 лева месечно. Доскорошният председател Бетина Жотева, чийто мандат в регулатора изтече, е вписала 73 000 лева годишен доход (около 6000 месечен). Жотева е изплатила и Ситроен C4 на лизинг за 35 000 лева.
Новото назначение на президента Габриела Наплатанова е посочила в встъпителната си декларация, че през 2021 и 2022 г. семейството ѝ е се е сдобило с апартамент от 96 кв.м в Ахелой за 30 000 лева и друг в София, 100 кв.м, без посочена цена или начин на придобиване. Тя и съпругът ѝ имат два семейни автомобила - Ауди А4 и BMW X5, купени за по 10 000 лева. Наплатанова не е посочила какви са доходите на семейството.
Симона Велева, също от новия състав на СЕМ, е декларирала във встъпителната си декларация, че през 2021 г. семейството й е закупило ателие 105 кв.м в столицата срещу 371 000 лева. Част от сумата е платена с ипотечен заем. Пролет Велкова от парламентарната квота е посочила, че има два апартамента и парцел в София, кемпер и Ситроен, купен на старо. Всички те са придобити преди да постъпи в СЕМ.