OffNews.bg

Враг на Израел, протеже на Иран и атентатът в Бургас. Кой беше Хасан Насрала?

Хасан Насрала, ръководителят на радикалната ислямска групировка „Хизбула“, е убит при въздушен удар на израелската армия в педградията на Бейрут.

Израелската армия заяви, че "Насрала беше един от най-големите врагове на Израел" и елиминирането му е "направило света по-безопасен". 

Загадъчна фигура

В много отношения Хасан Насрала е загадъчна фигура. Той има тесни лични връзки с Иран и очевидно е изиграл ключова роля за превръщането на "Хизбула" в сериозна политическа и военна сила.

Хасан Насрала е роден през 1960 г. и израства в бейрутския район Бурж Хамуд, където баща му Абдул Карим притежава малък магазин за зеленчуци. Той е най-големият от девет деца.

След завършване на гимназиалното си образование заминава за Наджаф, Ирак, където следва в ислямския университет. През 1978 г. е принуден заедно с мнозина ливански ислямисти да напусне Ирак и да се завърне в Ливан.

През 1985 г. "Хизбула" официално обявява създаването си, като публикува „отворено писмо“, в което нарича Съединените щати и Съветския съюз "основни врагове на исляма" и призовава за „унищожаване“ на Израел.

Насрала се издига в редиците на „Хизбула“, докато организацията се разраства. Самият той по-късно твърди, че след като е служил като редови боец, е станал лидер на групировката в Баалбек, после в целия регион Бекаа, а след това и в Бейрут.

През 1992 г. Насрала става лидер на „Хизбула“ по настояване на Иран, след като предшественикът му на поста Абас ал-Мусауи е убит от ракета, изстреляна от израелски хеликоптер. По това време Хасан Насрала е на 32 години.

Именно Насрала помага на "Хизбула" да се превърне от малка група, създадена за борба с израелските войски в Ливан, във военна сила, която е по-мощна от цялата ливанска армия. "Хизбула" става и влиятелна политическа сила и е ключов инструмент в стремежа на Иран към регионално лидерство.

През 2009 г. Насрала написва нов политически манифест, в който се опитва да подчертае „политическата визия“ на "Хизбула".

За разлика от манифеста от 1985 г. в новия документ не се споменава ислямската република, която "Хизбула" иска да създаде, но се запазва твърдата позиция срещу Израел и САЩ.

В манифеста също така се настоява, че "Хизбула" трябва да запази оръжията си - въпреки резолюцията на ООН, забраняваща използването им в Южен Ливан.

Четири години след новия манифест Насрала обяви, че „Хизбула“ навлиза в „напълно нова фаза“ на своето съществуване, изпращайки бойци в Сирия, за да подкрепи своя проирански съюзник, президента Башар Асад.

Ливанските сунитски лидери обвиниха "Хизбула", че е въвлякла организацията в сирийската война.

През 2019 г. дълбоката икономическа криза в Ливан предизвика масови протести срещу политическия елит, който отдавна е обвиняван в корупция, разхищение, неефективност и небрежност.

Първоначално Насрала изрази съпричастност към призивите за реформи, но отношението му се промени, когато протестиращите започнаха да настояват за цялостно преразглеждане на политическата система.

Терористи

През 1997 г. САЩ поставиха „Хизбула“ в списъка си на терористичните организации и наложиха на движението икономически и банкови санкции.

Движението е обвинявано и че е замесено в убийството на бившия ливански премиер Рафик Харири.

За това престъпление двама членове на „Хизбула“ бяха осъдени през 2022 г. задочно на доживотен затвор.

Атентатът в Бургас

На 18 юли 2012 г. беше извършен бомбен атентат срещу автобус с израелски туристи на летище „Бургас“.

При терористичния акт загиват 7 души и 35 са ранени. Макар "Хизбула" да не бе спомената в последвалия обвинителен акт, според властите у нас няма съмнение, че осъдените задочно за атентата двама души са били нейни сътрудници, отбелязва БНР.

От 2013 г. ЕС смята въоръженото крило на „Хизбула“ за терористична организация.

Краят на "Хизбула" в сегашния й вид?

Убийството на Хасан Насрала, потвърдено днес от самата групировка, е най-силният удар за шиитското движение за цялото му съществуване, коментира британският вестник „Файненшъл таймс“.

Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) заявиха днес, че са ликвидирали Насралла при въздушен удар в Бейрут – според изданието „последния от серията опустошителни удари по ливанската военизирана групировка“.

Според „Файненшъл таймс“ смъртта на Насралла може да предизвика съмнения за бъдещето на „Хизбула“ и да заплаши Ливан със изпадане в състояние на хаос.