Ключовите играчи в размириците в Източна Украйна
Източна Украйна е в хватката на въоръжени сепаратисти, с проруски активисти, които окупират сгради на държавната администрация в повече от дузина малки и големи градове, пише Би Би Си.
Проблемите започнаха, след като проевропейски протестиращи премахнаха властта в Киев, подкрепяна от Кремъл, и Русия анексира Крим.
Изданието е направило профили на някои от ключовите играчи, които участват от двете страни на размириците.
Вячеслав Пономарев – сепаратистки лидер
Вячеслав Пономарев е самоиздигнал се проруски кмет на Славянск, лидер на сепаратисткото движение в Източна Украйна.
Той е опонент на правителството в Киев, което нарича „юнта“.
Пономарев често е забелязван да пътува из Славянск с кола без регистрационни номера, придружаван от мъже с картечници.
Той не беше много известен преди размириците, затова за него няма много информация. Предполага се, че е ръководил малка фабрика за сапуни в региона.
Според непотвърдена информация той е бил съветски войник в Афганистан през 80-те и е свързан с руските спецслужби.
Наскоро той помоли руския президент Владимир Путин да изпрати руски миротворци в Източна Украйна.
Около 40 души, сред които журналисти, наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и украински военни, са държани като заложници в Славянск.
Пономарев обяви, че ще ги освободи в замяна на сепаратистите, задържани от украинските власти.
Игор Стрелков – проруски командир, ръководител на операцията в Славянск
Един от най-известните лидери на протестиращите, Игор Стрелков ръководи въоръжени проруски активисти в Източна Украина и конкретно в Славянск.
Украинските служби за сигурност съобщиха, че той работи за руското разузнаване и че неговото истинско име е Игор Гиркин. Спроед тях Стрелков е роден през 1970 г. и е регистриран в Москва.
Преди това Стрелков е бил активист в Крим. В интервю за руското издание „Комсомолская правда“ Стрелков заяви, че неговата бригада в Славянск е формирана в Крим само от доброволци, но повечето от тях са били част от руските военни в Чечня, Централна Азия, Югославия, Ирак и дори Сирия.
Според различни източници Стрелков също е участвал в конфликта в Югославия като доброволец, а в Чечня е бил изпратен като военен.
Руските медии обаче отричат той да е свързан руската войска. Всъщност те предполагат, че той е ентусиаст в областта на военното дело, който специализира в исторически възстановки на битки.
Руските медии го характеризират като командир на силите за самоотбрана в Славянск, но са категорични, че той няма връзка с руското разузнаване, а по-скоро е пенсионирал се офицер от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ). Преди да се пенсионира, той е работил в Дирекцията за борба с международния тероризъм към ФСБ.
Сергей Тарута – губернатор на Донецк
Една от ключовите фигури на украинското правителство на Изток, Сергей Тарута е избран за губернатор на Донецкия регион, за да отстоява официалната власт и да потуши протестите в района.
Въпреки това редица градове бяха окупирани от проруски активисти и въоръжени мъже в немаркирани униформи.
Тарута твърди, че никога не е искал да става губернатор. Той е един от основателите на Транснационалната металургична корпорация.
Украинското издание на Forbes го определи като един от най-богатите жители на Украйна, като според списанието богатството му възлиза на 697 млн. долара.
Тарута работи в един от бизнес центровете в града, докато сградата на областната администрация в Донецк остава окупирана от протестиращите.
Според него бившият украински президент Виктор Янукович и неговите приближени, които напуснаха страната през февруари, играят ключова роля в протеста на сепаратистите в Източна Украйна.
Тарута е категоричен, че тяхната цел е да не позволят осъществяването на президентските избори, насрочени за 25 май.
Генадий Кернес – кмет на Харков
Генадий Кернес е кмет на Харков от 2010 г.
Той беше прострелян и тежко ранен от неизвестен стрелец в Харков на 28 април.
Кернес първоначално беше поддръжник на президента Янукович, но това се промени след смяната на правителството в Киев. Наскоро той подкрепи идеята за единна Украйна.
Кметът е описван като „миниолигарх“ - успешен бизнесмен, достатъчно богат, за да постигне успешна кариера в политиката.
Той е обвиняван в това, че е започнал бизнес кариерата си като шеф на организирана престъпна група – обвинение, което той отрича, признавайки, че е лежал в затвора за измама, факт, определян от него като дребно престъпление, частично изфабрикувано от враговете му.
Кернес е близък приятел на кандидата за президент от Партията на регионите Михаил Добкин.