OffNews.bg

Главнокомандващият Сирски – главната заплаха за специалната военна операция

Авторитетното руско издание „Военное обозрение“ публикува редакционен материал за главнокомандващия Въоръжените сили на Украйна генерал Олександър Сирски.

Информационно-аналитичната дейност на изданието е специализирана в следните области: военно дело, геополитика, въоръжени сили, военни конфликти и въоръжения. Материалите на изданието се ползват със значителна посещаемост, особено от страна на действащи и запасни военнослужещи.

В публикацията под заглавие „Главнокомандващият Сирски – главната заплаха за „специалната военна операция“ (в Украйна-бел. ред.) се отбелязва, че той е роден във Владимировска област в Русия, в семейството на офицер от Съветската армия.

През 1986 г. Сирски получава военно образования в Московското висше командно училище и по-късно служи на различни младши командни длъжности, в това число в Афганистан, в Таджикистан и в Чехословакия.

През 1991 г. след разпадането на Съветския съюз, той полага клетва за служба в Украинските въоръжени сили. Негови близки роднини и днес живеят в Русия.

В материала на „Военно обозрение“ се акцентира на следните моменти в кариерата на генерал Сирски и на неговите пълководски качества:

С право той следва да се счита проводник на натовските схващания и традиции във Въоръжените сили на Украйна. След 2011 г. работи в Главното управление за военно-политическо сътрудничество. Преминава стаж в Брюксел по въвеждането в украинската армия на стандартите на НАТО и пряко отговаря за контактите с държавите-членки на НАТО.

Както предишния главнокомандващ ген. Залужни, така и ген. Сирски споделя възгледа, че Украйна разполага с ограничени ресурси и не може да нанесе стратегическо поражение на руската армия. Но за разлика от Залужни, Сирски се въздържа от публични изявления по този въпрос. Освен това той „покорно“ изпълнява волята на Запада.

За разлика от Залужни, Сирски основателно се счита за „достатъчно успешен“ в настъпление. Докато в отбрана е готов да води кръвопролитни фронтални боеве, при настъпление той щателно избира условията и направленията. Като следва твърдо натовските схващания.

Тези качества Сирски проявява за пръв път през есента на 2022 г. при настъплението в Харковска област. Тактиката му е опростена, но ефективна: с кавалерийски наскоци да проникне там, където не го очакват и да обхожда опорните райони, като завладява пространство. Целта е да се блокират комуникациите, да се създават хаос и предпоставки за обкръжаването на противника.

При настъплението в Курска област основният акцент е именно овладяването на плацдарм, а не унищожаване на подразделенията на руската армия. Сирски разбира значението на високия темп за настъпление за сметка на нанасянето на поражение на силите на противника. За пръв път от началото на войната Сирски успява да наложи на руското командване своите условия в сражението.

„Нахлуването“ в Курска област цели да повтори Харковската настъпателна операция от 2022 г. Новото е масовото използване на средствата за радиоелектронно разузнаване и борба и на различни безпилотни системи, особено на дроновете, „управляеми от първо лице“.

Още през първите часове на операцията украинските подразделения на силите за специални операции нахлуват в „частично“ отбраняваната територия, без да се ангажират с боеве и като обхождат опорните пунктове.

Ключова роля в началната фаза на операцията е отредена на „армадата“ от дронове, за които в определени моменти просто липсват цели. По такъв начин Сирски компенсира липсата на авиационна поддръжка.

По време на миналогодишното неуспешно украинско настъпление незачитането на този фактор води до безсмисленото придвижване напред с цената с „чудовищни жертви“ сред личния състав и техниката. В лицето на дроновете сега Сирски успява да се „въоръжи“ със „сурогатна авиация“.

Друг нов способ, който прилага Сирски в Курската операция е американската тактика за „разслояване“ на бойния ред на настъпващите. Украинските бригади настъпват разсредоточено, като се смесват с отбранителните рубежи на руските войски. Украинските мобилни групи обхождат опорните пунктове, без да се ангажират с боеве.

Това създава представата, че украинските войски контролират изцяло територията и че настъпват на широк фронт. Зад предните украински отряди остават руски подразделения, които въобще не са в контакт с противника и не се ориентират за неговия маньовър.

„Многослойният“ украински боен ред въвежда в заблуждение и Военно-космическите сили на Русия. При руското настъпление в Донбас, основният способ за огнево поразяване от авиацията е „стоварването на тритонни чугунки“ (авиобомби с модули за управление и корекция КАБ-3000), които унищожават цели опорни пунктове, независимо от надеждността на укритията. А когато украинските мобилни групи „шетат“ в тила, смесвайки се с руските рубежи, авиацията не може да действа. Сирски много разчита, че руските войски ще понесат значителни загуби в резултат и на „приятелски“ огън.

Със своя удар в Курска област Сирски отвлича руски резерви от други направления. За отразяването му спешно се формират нови оперативни командвания „Курск“, „Белгород“ и „Брянск“.

Настъплението в Курска област е изпълнено на високо оперативно равнище. Независимо, че първоначално целите му не са ясни, Сирски се уповава на своя талант и е готов да действа според обстановката.

Публикацията завършва с констатацията:

„Инициативността на Сирски не трябва да се „принизява“. Особено умението му да налага на руската армия своите правила в играта (дори за кратко време). А би трябвало да е обратното.

Сирски е опасен именно с това и представлява още по-приоритетна цел, отколкото бившият главнокомандващ генерал Залужни“.