За гледане: Кои са филмите в програмата на SofiaDocumental в неделя
Още в събота и неделя (откриването е в понеделник) започва единственият фестивал за документално кино у нас SofiaDocumental, като създателите му от Агитпроп са се погрижили за неговата изключително интересна, належащо актуална и пъстра програма. OFFNews е медиен партньор на фестивала.
Кои са филмите в събота можете да видите ТУК. Ето и селекцията, която можете да гледате в неделя:
Присъединете се към нас за специално събитие с Жихан Ел-Тахри — визуален артист, режисьор, писател и продуцент, позната със своите разтърсващи истории от глобалния юг. Ел-Тахри е работила с водещи медии като BBC и PBS, създавайки влиятелни документални филми, които изследват и осветляват сложните динамики на деколониалните движения и значението на съюзите, които свързват Африка, Латинска Америка и Азия в контекста на глобалните социални и политически промени.
Жихан ще представи и обсъди три от своите ключови филми:
Киното умря в лагера Бойро (2017)
Куба: Африканска одисея (2007)
Насер: Модерните фараони на Египет (2015).
Събитието ще завърши с DJ сет на Жихан в Cush.BAR от 20:00 ч.
Билетът е на цена 10 лева и включва вход към трите филмови прожекции.
Премиера: 29.09.2024
Жанр: Документален
Времетраене: 180'
Перфектното ястие - тайната на средиземноморската диета, Централни хали 17:00
В Гърция и Крит диета, богата на сезонни зеленчуци, зърнени храни, плодове и зехтин, някога е намалявала риска от инфаркти с до 90% в сравнение с Америка през 60-те години. Днес този здравословен начин на хранене е изместен от американската бърза храна, което води до ръст в статистиката на заболяванията на базата на токсичния начин на живот. „Перфектното ястие“ разглежда този драматичен преход чрез увлекателни казуси с участието на учени, готвачи и диетолози от Европа, разкривайки трансформиращата сила на автентичната средиземноморска диета и почти магическите качества на зехтина.
Режисьор: Александрос Меркурис, продължителност: 72 минути
Генерация киборги, Клуб "Дом", 17:00
Вдъхновен от киборг артистите Нийл Харбисън и Муун Рибас, младият испански музикант Кай Ландре предприема смелото начинание да си имплантира кибернетичен орган, въпреки правните рискове. Имплантът обещава възможността да чува звуци от космоса и е нов източник на музикално вдъхновение. Докато Ландре преминава през магнитно-резонансни скенери и се сблъсква с притесненията на близките си, „Генерация киборги“ разглежда привлекателността на надмогването на традиционните концепции за самоидентичност и предлага завладяващо пътешествие в света на творчеството и личната свобода.
Режисьор: Мигел Морийо Вега, продължителност: 63 минути
Не съм всичко, което искам да бъда, Клуб "Дом", 19:00
През 1968 г. в Чехословакия, тогава 16-годишната фотографка Либуше Ярцовякова, позната като съветската Нан Голдин предизвиква репресивния режим на „нормализация“ с бунтарския си дух и черно-бяла камера. Отхвърлена от художествените училища заради това, че не принадлежи към с работническата класа, тя намира утеха и вдъхновение сред пражките маргинали—работници от печатница, ромски и виетнамски мигранти, ЛГБТ+ хора от клуб T-Club и т.н. Докато живее бурния си живот на пиянски приключения и кризи на идентичността, Либуше документира пътуването си с впечатляващи снимки и остроумни дневници от Чехословакия до Берлин и Токио. „Не съм всичко, което искам да бъда“ е ярко изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.
Режисьор: Клара Тасовска, продължителност: 90 минути
Балната сцена, Клуб "Дом", 21:00
През 60-те години в Ню Йорк етнически различните драг изпълнители, изключени от основните конкурси на балните сцени, създават своя бална сцена – ярка, хаотична конкуренция, съчетаваща мода, танц и предизвикателство. В оживената бална култура на Рио де Жанейро, куиър изпълнители се състезават в категории като ‘лице’ и ‘подиум’, превръщайки всяко движение в творческа изява. Филмът потапя зрителя в свят, където себеизразяването чрез стил е форма на оцеляване, улавяйки суровата енергия и непоколебимата съпротива на общност, която отказва да бъде пренебрегвана.
Режисьор: Джуру & Вита, продължителност: 94 минути
Джохацу - изчезналите, кино Одеон, 16:45
Всяка година хиляди хора изчезват безследно в Япония. Известни като Джохацу или „изчезналите“, те изоставят живота си поради различни причини – проблемна връзка, нарастващи дългове или заплахи от мафията. Някои получават подкрепа от така наречените компании за „нощно преместване“, които помагат на хората да изчезнат и да започнат нов живот някъде другаде. Поглеждайки отблизо към феномена на „изчезващите хора“, филмът изследва вътрешните конфликти и опитите за помирение на тези, които са изчезнали, с тези, които са изоставени.
Режисьори: Андреас Хартман, Aрата Мори, продължителност: 86 минути
Единствена земя, кино Одеон, 18:15
„Единствена земя“ описва рядък съюз между Базел, палестински активист от Масафер Ята, и Ювал, израелски журналист. Базел документира незаконното завземане на земя от заселници и разрушаването на домовете на неговата общност, докато Ювал отразява конфликта и от двете страни. На фона на дълбоко вкоренено неравенство, тяхното приятелство подчертава споделената човечност в един продължителен конфликт. Създаден от палестинско-израелски активистки колектив, филмът е мощен акт на творческа съпротива и призив за справедливост.
Режисьори: Базел Адра, Хамдан Балал, Ювал Абрахам, Рейчъл Шор, продължителност: 95 минути
Невидимата нация, кино Одеон, 20:00
„Невидимата нация“ предоставя спешен и интимен поглед върху геополитическата борба на Тайван през очите на първата му жена президент Цай Инг-вен. На фона на нарастващите заплахи от Китай и глобалното напрежение, режисьорката Ванеса Хоуп предлага безпрецедентен достъп до Цай по време на нейната кампания за преизбиране и мандат, разкривайки сложната навигация между натиска на САЩ и Китай. Използвайки интервюта и архивни кадри, филмът подчертава предизвикателното лидерство на Цай, докато Тайван се бори за международно признание и сигурност в свят, все по-доминиран от авторитаризъм.
Режисьор: Ванеса Хоуп, продължителност: 85 минути