Тарас Шевченко и България: документална изложба
Научният архив на Българската академия на науките представя документална изложба, посветена на 200 години от рождението на украинския поет Тарас Шевченко.
Експозицията е придружена от издаването на специална брошура, посветена на украинеца и влиянието му върху българската интелигенция, и може да бъде видяна във фоайето на БАН.
„Вярваме, че изложбата, посветена на 200-годишнината от рождението на Тарас Шевченко, ще обогати представата на българите за интересния му живот и богатото му творчество. Същевременно се радваме, че тя даде възможност отново да разтворим архивите и да покажем част от творчеството и научните дирения на българските учени през различните периоди от най–новата българска история”, посочва заместник-председателят на БАН акад. Дамян Дамянов.
Изложбата е подготвена с помощта на предоставените от Националния музей „Тарас Шевченко” в Киев материали, както и с документи и фотографии, съхранявани във фондовете на учени, членове на Българската академия на науките.
Тарас Шевченко е роден на 9 март 1814 г. в с. Моринци, Киевска губерния, в семейството на крепостни селяни.
През 1838 г. получава свободата си благодарение на своя художествен и поетичен талант и на съдействието от страна на видните за времето руски художници Карл Брюлов и Алексей Венецианов.
В своето творчество младият поет осмисля съдбините на Украйна, страда за отдавна отминалите времена на великите войводи и възпява кървавите селски бунтове срещу крепостничеството.
Умира на 10 март 1861 г. в Санкт Петербург.