Sofia Art Fair идва, ще го открие кметът Васил Терзиев
Sofia Art Fair е събитие за изкуство с международен характер, което има за цел да даде абсолютно нова платформа на този сектор в България. Да даде много по-широка видимост видимост на съвременното изкуство у нас и да създаде условия този вид изкуство и неговата социална значимост да се повишават във времето, а по този начин и да се допринесе като допълнителна стойност за София като град и като туристическа дестинация. Това каза Радослав Механджийски, организатор на събитието на пресконференция в БТА.
Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк.
На събитието присъстваха също Биляна Генова - директор на дирекция „Култура“ и Тодор Младенов - изпълнителен директор на София Тех Парк.
Едно от големите постижения на Sofia Art Fair e, че успя да привлече като партньори Art Fairs Service. Те изпълняват по 50 изложения на година, каза Радослав Механджийски. Той допълни, че освен да стимулира мощно пазара, Sofia Art Fair има и образователна функция чрез паралелната програма на събитието.
Самите изложители като разнообразие на автори и техники имат образователен характер, който ще бъде подсилен с кураторски турове и много други инициативи, допълни той.
Екипът комуникира с училища, които да организират посещения на Sofia Art Fair. Входът е безплатен за лица под 18 години съвсем целенасочено заради образователната цел на събитието. По думите на Механджийски в рамките на изложението ще участват световни имена и почти всички изявени български галерии. Подборът е направен от международното жури. При селекцията било важно да се покаже разнообразие и различни тенденции, обясни Механджийски.
Според него е много важно за следващите издания да привличат все повече международни участници.
Откриването на 3 октомври ще бъде за около 1000 гости, специално поканени от организаторите на събитието. Орлин Павлов е посланик на събитието и ще изнесе концерт. С реч на патрона на събитието - кмета на София Васил Терзиев ще бъде поставено началото на първото издание.
„Събитието е изключително ценно и за нас, като институция, защото запълва една сериозна липса. Ние сме длъжници на изобразителното изкуство“, каза Биляна Генова.
Това е важна платформа за среща на млади художници, утвърдени художници от България и чужбина и на галерии. Важен е и заради това, че много хора ще дойдат в България, за да посетят събитието. Пожелавам си хора от цяла Европа и цял свят да идват специално за Sofia Art Fair, за да видят нещо, което никъде другаде не може да видят, каза още Генова.
Тодор Младенов от София Тех Парк отбеляза, че екипът му се е постарал да увеличи съдържанието и ползите от събитието. „Те са няколко. Нашите креативни артисти ще покажат постиженията си във виртуалната реалност, които направиха в последните няколко месеца“, посочи той.
Ще има и попарт инкубатор – наши партньори в рамките на два дни ще направят едно напълно структурирано обучение, но по-скоро ще работят индивидуално с хора от различни области на изкуството, за да повишат техните умения произведенията им да стигнат до повече хора и да подкрепят тяхното развитие. Ще има обучения в областта на маркетинга, на финансите, както и как да се презентират пред публика и инвеститори, допълни Младенов.
Освен това участниците в събитието ще разберат как да използват съвременни дигитални технологии като изкуствен интелект и виртуална реалност, за да презентират своето изкуство. Ще има дни на отворените врати на работилницата за прототипиране. В нея посетителите ще може да видят интересно оборудване, което може да им помогне в тяхната работа. Ще има лекция и презентация от учени, които работят в областта на биотехнологиите и фармацията. Те ще разкажат повече за това как да бъде запазено или реставрирано изкуството, каза още Младенов.
В паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair ще има изложба във виртуална реалност, лекции и уъркшопи с международни лектори. Слоганът на събитието тази година е „Изкуството е значимо!“ Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия. Петчленното международно жури от куратори и изкуствоведи, е съставено от Йохан Густавсон (Нидерландия), Мартина Йорданова (България), Нина Гшайдер (Австрия), Радослав Механджийски (България) и Теодора Константинова (България). В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ.