Рискът България да се откаже да е домакин на сесията на ЮНЕСКО възмути хотелиерите

OFFNews 28 February 2025 в 13:03 1812 1
Веселин Данев, председател на УС на БХА

Снимка БХА

Веселин Данев, председател на УС на БХА

"Българската хотелска асоциация (БХА), обединяваща хотелски компании, които генерират над половината от приходите от настаняване в България, изразява дълбоката си загриженост относно липсата на прозрачност и информация за подготовката на предстоящата Сесия на ЮНЕСКО в България," написа в публичната си позиция огранизацията.

"Продължителен период се опитваме безуспешно да получим информация от отговорните институции относно етапа на подготовката за сесията. Липсата на информация възпрепятства нашите членове в София да планират адекватно заетостта си в периода 6-16 юли 2025 година, както и да предложим необходимата логистична подкрепа и маркетингово съдействие за популяризиране на българските обекти, включени в списъка на световното наследство.

В условията на информационен вакуум все по-настойчиви стават слуховете, че страната ни възнамерява да се откаже от провеждането на събитието. Изразяваме позицията си, че подобно решение би нанесло непоправими щети върху международния имидж на България и в частност на хотелиерския бранш. Считаме за недопустимо разпиляването на публичен ресурс за популяризиране на други дестинации за сметка на България поради слаба координация и организация.

Приложено Ви изпращаме позиция на Българската хотелска асоциация относно домакинството на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в София от 6 до 16 юли 2025," написаха хотелиерите.

Позицията ни е подкрепена от:
Асоциация на българските туроператори и туристически агенции
Българско Конгресно Бюро
Българска асоциация на заведенията
Браншова асоциация на ресторантьорите в София – Регионална структура на БХРА Сдружение на Пловдивските Хотелиери"

OFFNews прилага пълния, нередактиран текст на позицията:


"На вниманието на: г-н Росен Желязков, министър председател

Копия до:
Г-н Мариан Бачев, Министър на Културата
г-н Георг Георгиев, Министър на Външните работи
г-н Мирослав Боршош, Министър на Туризма

Позиция на Българската хотелска асоциация относно домакинството на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в София от 6 до 16 юли 2025

Уважаеми г-н Министър Председател,

Българската хотелска асоциация (БХА), обединяваща хотелски компании, които генерират над половината от приходите от настаняване в България, изразява дълбоката си загриженост относно липсата на прозрачност и информация за подготовката на предстоящата Сесия на ЮНЕСКО в България. Поради важността на темата, координирахме нашата позиция с редица туристически организации, изброени по-долу, които споделят нашите притеснения.

Преди около девет месеца обществото беше информирано от министъра на културата, че България е определена за домакин на това престижно събитие, получило безрезервната подкрепа на всички парламентарно представени партии.

Продължителен период се опитваме безуспешно да получим информация от отговорните институции относно етапа на подготовката за Сесията. Липсата на информация възпрепятства нашите членове в София да планират адекватно заетостта си в периода 6-16 юли 2025 година, както и да предложим необходимата логистична подкрепа и маркетингово съдействие за популяризиране на българските обекти, включени в списъка на световното наследство.

В края на януари наши членове изпратиха до Министерство на културата индикативни оферти за предварително запазване на стаи за участниците. За съжаление до момента нито един от колегите не е получил обратна връзка или информация за процедурата.

В условията на информационен вакуум все по-настойчиви стават слуховете, че страната ни възнамерява да се откаже от провеждането на събитие о. Изразяваме позицията си, че подобно решение би нанесло непоправими щети върху международния имидж на България и в частност на хотелиерския бранш. Считаме за недопустимо разпиляването на публичен ресурс за популяризиране на други дестинации за сметка на България поради слаба координация и организация.

Ето защо предлагаме:
• Министерство на културата спешно да предостави прозрачна информация към обществото и всички заинтересовани организации относно степента на подготвеност за провеждане на Събитието.
• Още веднъж искаме да подчертаем, че туристическия бранш, в лицето на туристическите организации изразяват готовност за активно съдействие по организацията и успешното провеждане на събитието, с цел защита и издигане на международния имидж на България.
• При наличието на отпуснати средства за организацията, настояваме незабавно да се сформира съвместна комисия с представители на Българската хотелска асоциация, подписаните професионални организации по-долу (и не само) за подготовка на събитието, което да гарантира неговия успех и международно отразяване.
• Да се осигури адекватна и навременна подкрепа от консулските служби на Министерство на външните работи, макар че очакваме малка част от над 3000 участници да се нуждаят от подобни услуги.

Г-н Министър председател,
Настоятелно апелираме за Вашата лична ангажираност и координация между институциите предвид напредващото време, крайни срокове и непосредствения риск от безвъзвратна загуба на тази изключителна възможност за издигане престижа на България като първокласна дестинация за културен и природен туризъм!

Българската хотелска асоциация (БХА) и представителите на браншовите организации остават отворени за среща и диалог по въпроса.

С уважение,
Веселин Данев
Председател на Управителния Съвет

Подкрепено от:
Асоциация на българските туроператори и туристически агенции
Българско Конгресно Бюро
Българска асоциация на заведенията
Браншова асоциация на ресторантьорите в София – Регионална структура на БХРА
Сдружение на Пловдивските Хотелиери"

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Кога ще свърши войната? Фронтова линия с Камен Невенкин