Осем украински художници с изложба в САЩ
Антивоенната изложба на осем украински художници под наслов „Нашият огън е по-силен от вашите бомби“ бе представена в американския щат Ню Хемпшир, предаде Асошиейтед прес.
Украинските художнички Женя Полосина и Анна Иваненко не наблюдават безучастно как ракети се сипят над страната им. А двете решават да използват творчеството си, за да дадат отпор на руската инвазия. В първите дни на войната те и други художници започват да рисуват в бункери, понякога лишени от ток и вода.
Някои от техните военни плакати сега са изложени в щата Ню Хемпшир. Картините на Иваненко показват деца, които учат в бомбоубежище, и украинци, които бягат от страната скоро след началото на войната. Рисунките на Полосина са посветени на гимнастичка и млад математик, които са загинали при ракетни удари.
„Разбрахме, че това е добро хапче, добро лекарство, за да не изпадаш в паника, да се стегнеш. И така, започнахме да рисуваме“, разказва Иваненко пред Асошиейтед прес от студиото в Киев, което споделя с Полосина. Двете са сред осемте художници, които са предоставили 20 плаката за изложбата в Института за политика на Ню Хемпшир в град Манчестър, която беше открита в понеделник. Плакатите са показвани преди това в колежа „Дартмут“ в гр. Хановер в същия щат и все още могат да се видят като част от дигитална изложба.
Преди войната Полосина създава илюстрации за книги и реклами, които са посветени на социални теми като правата на човека и най-голямото събитие за правата на ЛГБТК в Украйна – „Киев Прайд“.
Иваненко е правила проекти за книги и реклама. Двете обаче бързо насочват вниманието си към войната и чрез Инстаграм споделят своите изображения. Към тях се присъединиха десетки други украински художници, които създават графични романи, комикси и други видове медии, за да разпространяват новините за войната.
Колоритните и понякога стряскащи плакати, изработени миналата година, помогнаха да се събере подкрепа за войната сред украинските им съграждани, да се съберат пари за военните усилия, както и да осмисли битието им. Плакатите се превърнаха и в част от разрастващите се цифрови усилия за привличане на вниманието на целия свят към инвазията и нейното въздействие върху Украйна.
„Стоте рисунки от илюстратори в Украйна ... помагат да се повиши осведомеността за това, което се случва, а след това това ще окаже влияние върху тези, които вземат решения“, каза Полосина.
Полосина сподели още, че възможността да покажат работата си в Ню Хемпшир „е много важна за нас, защото това е почти директна комуникация със зрители извън Украйна, които могат да видят нашите отражения, които могат да видят нашите чувства и да станат по-съпричастни“.
Някои от плакатите, изложени в Ню Хемпшир, имат характер на класическа военна пропаганда, целяща да повдигне духа и да сплоти жителите.
На един от тях са изобразени четирима души, които гледат нагоре към ракета с руския герб, а надписът гласи: „Нашият огън е по-силен от вашите бомби“. Друг показва двама души, които държат украинското знаме в Херсон до стиха от украинския национален химн: „И ще покажем, че ние, братя, сме от казашки род“. Руснаците са превзели Херсон в първите дни на войната, а Украйна си го връща в края на миналата година.
Други служат за документиране на най-драматичните събития от войната като нападението на театъра в Мариупол или боевете в Бахмут, които се превърнаха в най-продължителната битка, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия преди повече от година. На този плакат е изобразен войник с кръв на гърдите и бели превръзки на главата, който стиска във всяка ръка червена змия, която представлява руските сили, борещи се да обкръжат града. Друг плакат показва работници с маски в бели костюми, които ексхумират масов гроб.
Иваненко описва как се „зарежда с ярост“ и „желание да спре войната, да спре агресията“ всеки път, когато чуе за експлозии или поредната срутена сграда в Украйна. Така че плакатите й са нейното усилие „някакси“ да помага.
Някои от тях приличат по-скоро на дневници от скици на художниците, които документират всекидневните борби, с които се сблъскват. Наред с плакатите на деца и семейства, засегнати от войната, на един от тях са изобразени играещи деца със светлоотразителни жилетки - препратка към предпазните мерки, които те предприемат по време на честите прекъсвания на електрозахранването.
„Фокусираме се предимно върху неща, които са свързани с нашия опит, защото така е по-достоверно“, казва Иваненко и добавя: „Разбира се, някои неща, за които чуваме в медиите, също са част от нашия опит, не можеш да останеш безразличен към тях“.
Изложбата е извор на вдъхновение за Вероника Ядуха и Хана Лелив, преводачки, които са избягали от Украйна и са пристигнали в Съединените щати през септември. И двете учат в "Дартмут" и смятат, че изложба на военни плакати, отразяващи първата година от войната, би била начин да се преодолее американската умора от дългогодишния конфликт.
„Хората много бързо се уморяват от тези ужасяващи събития и новини. Обикновено, когато видим снимките или видеоклиповете, съзнанието ни блокира цялата тази стресираща информация“, казва Ядуха и добавя: „Осъзнах, че тези снимки или илюстрации работят като алтернативна медия ... Хората виждат тези снимки. Между реалния живот и посланието има пространство. Те получават информацията, а това е от съществено значение“.
В Манчестър Ядуха и Лелив прекараха понеделника в поставяне на плакатите, които бяха отпечатани в Дартмут от цифрови файлове, предоставени от художниците. На откриването дойдоха около 60 души, които слушаха разказа на художниците за създаването на плакатите и слушаха украинска поезия, вдъхновена от войната.
„Това е разтърсващо“, каза Мери Фулър, домакиня и бивша учителка от Конкорд, която беше дошла на откриването на изложбата. „Потресаващо е през какво преминават тези хора заради парите и властта. Но това е светът... Това е реалността и дълбочината на войната. Тя не е повърхностна. Можете да го почувствате в тези изображения“, добави г-жа Фулър.