OffNews.bg

One Design Week ни среща с водещи дизайнери и дигитални артисти

За втора поредна година Пловдив е домакин на международния фестивал за дизайн и визуална култура One Design Week.

Темата на седмото издание на фестивала е "Digital One“ и ще бъде разгледана в специално създадената за фестивала изложба "Постдигитално съществуване" с куратор Рене Беекман. Събитието, което се провежда между 19 - 28-и юни 2015 г., включва редица инициативи със свободен достъп за широката публика - изложби, творчески работилници, дискусии, лекции, детска програма, филми, партита и т.н.

Акцент на събитието е професионалният форум, който се провежда на 27-ми юни (събота), в Дом на културата „Борис Христов“. По традиция форумът на One Design Week събира изтъкнати имена от цял свят, добре познати в сферата на дизайна и визуалните изкуства, които представят добри практики и актуални тенденции в сектора.

Сред основните лектори на форума е дизайнерът Ян Вилкер, който се среща с Хялти Карлсон, бъдещия му партньор в karlssonwilker, по време на стажа си за една от звездите в графичния дизайн – Стефан Загмайстер. За техен късмет Загмайстер си взима една свободна година и те остават за по-дълго да работят в студиото му. Малко по-късно през 2000 г. стартират собствено студио за дизайн в Ню Йорк - karlssonwilker. По произход Хялти и Ян са съответно от Исландия и Германия, а тяхната работа в момента е вдъхновение за много дизайнери по света.

Ян Вилкер.

Запазената им марка е цветността, експериментът и желанието да осигурят ново преживяване на зрителя или ползвателя на даден продукт. Списъкът им с клиенти е впечатляващ – от Nintendo през Warner Bros, Puma и Mini Cooper, до Time Magazinе и мн.др.

Друг интересен лектор на форума е Юри Сузуки. Звуков артист, дизайнер и електронен музикант, който продуцира работа в изследване на сферите на звука през интерактивно и атрактивно проектирани дизайн-инсталации. Своя интерес към музиката и технологиите открива, когато работи за японското художествено студио Maywa Denki (между 1999 г. и 2005 г.), което става популярно с изобретението на музикалния електронен инструмент Otamatone. През 2005 г. Юри Сузуки се премества в Лондон, за да следва в Royal College of Art, където от 2013 г. е назначен да преподава в катедрата за продуктов дизайн.

Юри Сузуки Снимка: Rima Musa.

Изборът за лектор на форума на Хатла Хелгадотир, управляващ директор на Центъра за дизайн на Исландия, не е случаен. Исландия е една от най-бързо развиващите се и вълнуващи дестинации в момента, когато говорим за дизайн, а страната е припознала като национална успешна политика стратегическата подкрепа на дизайна като дисциплина.

Хатла Хелгадотир.

По време на своята лекция Адам Ледерер, програмист и дизайнер на базираната в Лос Анджелис компания за видео игри thatgamecompаny, ще акцентира върху огромния потенциал на пазара за интерактивни забавления. Работата на Адам е фокусирана върху създаването на моментни емоции за играчите при обитаването на непознати светове и тела и оформянето на сценарии и правила за комуникацията с други играчи. Интересен факт е, че видео игрите на thatgamecompany са първите, които са част от постоянните колекции на Музея за модерно изкуство в Ню Йорк и Смитсоновия музеен комплекс. Откакто е създадена компанията, тя е била награждавана от Британската филмова и телевизионна академия и от Изборът на създателите на видео игри, също така thatgamecompany са носители на наградата Грами.

Адам Ледерер.

Сред гост лекторите е още белгийският артист Фредерик де Вилде, изследващ граничната област между науката, технологиите и изкуството. Той се води от мотото, че изкуството е поетиката на въображението, а науката е поетиката на реалността. Сред богатата му практика се открояват сътрудничества с разнообразни университетски катедри (роботика, физика, медии) от цял свят, а последно с NASA. Де Вилде понастоящем е гостуващ професор в магистърската двугодишна програма Transmedia, Брюксел и е артист на постоянна резиденция в университета в Хаселт.

Ади Вагенкнехт.

Сред останалите лектори са американският художник и изследовател Ади Вагенкнехт, Каролин Офор и Елоди Мондре от френското студио за графичен дизайн Acmé, както и дигиталният артист и изследовател Карл-Йохан Росен.

Билетите за форума на One Design Week са в продажба от 29.04.2015 г. в мрежата на Ticket Logic.