OffNews.bg

НИМ остана без директор след конкурса за нов шеф

Националният исторически музей остана без шеф, след като вчера се проведе за първи път от 10 години насам конкурс за нов директор, който обаче приключи без класиране.

За най-високата позиция в културната институция се бореше единствено проф. Вера Бонева, преподавател по история в Библиотекарския институт (УниБИТ). Тя бе конкурент на проф. Божидар Димитров преди той да да се пенсионира на 1 ноември. 

На вчерашното заседание в Министерство на културата комисията, назначена от Боил Банов, не е дала на Бонева нужните 2/3 от 792 точки, които и бяха необходими, за да се класира, съобщиха от министерството.

Изслушването на Бонева бе вчера, но то не бе публикувано във видеоканала на министерството, каквато е обичайната практика. 

В края на февруари служебният министър на културата Рашко Младенов обяви конкурс за директор на музея, чийто шеф в продължение на 16 години с малки прекъсвания бе титуляр проф. Димитров. Предшественикът на Младенов - Вежди Рашидов, упорито отказваше да обяви конкурс за позицията, въпреки че по закон шефът на НИМ е с 5-годишен мандат.

Проф. Вера Бонева е историк, университетски преподавател в Университета по библиотекознание и информационни технологии и публицист, експерт по музеология и управление на висшето образование.

В периода 1987 – 1990 г. работи като уредник в Регионалния исторически музей в Стара Загора. 5 години преподава във Великотърновския университет, а от 1995 г. до 2007 г. преподава История на България в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

През 1996 г. става доктор по история на България, пет години по-късно става доцент пак в Шуменския университет. През 2009 г. защитава докторска дисертация на тема „Българското църковнонационално движение (1856 – 1870)“.

През 2010 г. става професор по История на България, а от 2007 г. е щатен преподавател в Университет по библиотекознание и информационни технологии.

Автор е на 16 книги, както и на над 160 статии, студии и рецензии.

Бонева е заемала ръководни позиции в областта на образованието и науката, била е член на Комисията по исторически науки към ВАК, член е на Управителния съвет на Българското историческо дружество. От 2015 г. е ръководител на Катедра „Културно-историческо наследство“ в Университета по библиотекознание и информационни технологии. От 2011 г. е член на Акредитационния съвет, участва като експерт при създаване на част от концепциите и нормативните документи, свързани с висшето образование и науката.

Консултирала е множество проекти за опазване и популяризиране на културното наследство.

Изнасяла е доклади в много градове в Европа, член е на научни и експертни екипи, работещи в областта на теоретичната и приложна музеология.