OffNews.bg

Мащаби на музикалното пиратство в България

Над 135 милиона посещения на пиратски сайтове от територията на България с цел нелицензирано използване на музика отчитат от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) за 2023 г. Данните са част от проучване на организацията, озаглавено „Мащаби на онлайн музикалното пиратство в България през 2023 г.“, съобщават от БАМП.

По думите им изследването показва, че музикалното пиратство не е изчезнало заедно с продажбата на фалшиви дискове, а е мутирало в много по-невидима и трудноустановима заплаха в онлайн пространството. „Тенденцията на постоянно нарастване на музикалното пиратство в България в момента изглежда в застой и дори се отчита минимален спад в сравнение с 2022 г. - 150 милиона визити. Дори и да става въпрос за едно моментно състояние, то вероятно се дължи на различни причини, като една от водещите е увеличаването на възможностите, предлагани от дигиталните стрийминг платформи за законен достъп до целия световен и български музикален каталог, включително посредством безплатни версии и премиум абонаменти“, отбелязват от асоциацията.

За разлика от световната тенденция в последните години да се използва нелицензирано съдържание през stream-ripping сайтове (сайтове, чрез които се сваля аудио файл от стрийминг платформи – бел. а.), в България все още това съдържание се достъпва главно през торент сайтове.

Броят на посещенията на пиратски сайтове в България на годишна база – 135 милиона, представлява 0.8% от 17-те милиарда общ брой визити в пиратски сайтове в глобален мащаб през 2023 г. Населението на България представлява само 0.075% от населението в света, посочват от БАМП. От асоциацията добавят, че са необходими мерки за засилване на правната рамка и въвеждане на законодателство за блокиране на достъпа до пиратски сайтове, както и спешно адаптиране на националното законодателство, за да се приложи европейският Регламент за цифрови услуги.