Конкурс за творба, посветена на опазването на Антарктида
„Еко Антарктида” е културна програма, чиято цел е чрез изкуството в различните му форми да се обърне внимание на необходимостта и отговорността да се грижим за антарктическия наследство и околната среда на нашата планета.
През 2016 г. се навършват 25 години от подписването на Мадридския протокол към Договора за Антарктика, регламентиращ мерките и условията за опазване на околната среда в Антарктида. Според неговите клаузи:
- Антарктика се обявява за “природен парк, посветен на мира и науката”;
- забранява се добива на полезни изкопаеми;
- създава се изчерпателен защитен режим основан на общи, оперативни и процедурни задължения, задължения за обмяна на информация и на екологични принципи управляващи провеждането на всички дейности;
- В допълнение Протоколът включва пет приложения с подробни задължения касаещи:
- оценка на въздействието върху околната среда;
- опазване на фауната и флората на Антарктика;
- депониране и управление на отпадъците;
- предотвратяване на замърсяване на морето;
- управление на защитени територии.
Във връзка с тази годишнина проект „Еко Антарктида” 2015-2016 на Българския антарктически инстиут, съвместно с Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров” стартира инициатива, чрез която учениците ще изразят своята гледна точка по проблемите, касаещи екологията на Ледения континент. Подобни инициативи вече са факт в Испания, Чили, Аржентина, Уругвай и др.
Целта е създаване на художествено изследователски (арт) проект, включващ изследвания и разработки в различни дисциплини, които съчетават изкуството и науката. По този начин се дава по-широк достъп до Антарктида на хора, които нямат възможност да достигнат до континента и достигане чрез изкуството до тях.
Работите ще бъдат разделени в четири категории: скулптура, живопис, графика и графичен дизайн. В края на месец ноември след оценка от специализирано жури ще бъдат отличени по три работи от всяка категория.
На 24 ноември в навечерието на патронния празник на Българската полярна база и Софийския университет „Св. Климент Охридски” избраните творби ще бъдат изложени в Централното фоайе на Ректората, което ще е част от инициативите за отбелязването на патронния празник на Българската база и Софийския университет – 25 ноември и 1 декември Международния ден на Антарктида.
През януари 2016 г. експозицията ще бъде представена в Пунта Аренас (Чили), по покана на Чилийския антарктически институт (INACH) и Почетното консулство на България в Чили. Известната чилийска художничка Паола Весани и Културния департамент на INACH са основни инициатори на събитието.
Изложбата, придружена от презентации представящи културните програми на Чили и България ще се състои на 15 януари 2016 г. в Пунта Аренас.
Веднага след представянето в Пунта Аренас творбите заминават за Българската база на о-в Ливингстън, където ще бъде представена уникална по рода си арт изложба на Ледения континент.