OffNews.bg

Кои филми, номинирани за "Оскар", ще видим тази година на СФФ

До раздаването на Оскарите остава по-малко от седмица, а до началото на София Филм Фест – 20 дни. За всички ценители на големите награди в киното, тазгодишното издание предлага изключителна селекция от филмови предложения с номинации за "Оскар".

Категорията „чуждоезичен Оскар” по традиция е една от най-обсъжданите и интересни теми – дори консервативните щатски академични „старчета” са способни да се изненадат от различни, неочаквани, непредвидими киносюжети, да оценят нестандартен киноезик и да се възхитят от майсторството, често срещано и високо оценявано от фестивалните специалисти в Европа.

Именно такъв филм, един от най-чаканите в селекцията на София Филм Фест през 2015 година, е широко коментираният „Левиатан” на режисьора Андрей Звягинцев.

Руснакът вече има в колекцията си доста елитни награди за кино - „Златен глобус” за чуждоезичен филм, приза за най-добър сценарий в Кан, за най-добър филм в Лондон и Мюнхен, и ще зарадва българската публика със специална премиера на 19-ия София Филм Фест. В своя филм Звягинцев предлага съвременна интерпретация на историята за библейския Йов, но пренесена в съвременна Русия.

Кадър от "Левиатан".

В Кан, където бе и световната премиера на филма, критиката оцени като изключително съчетанието между сюжета на Звягинцев и Олег Негин, величествените пейзажи, заснети от талантливия оператор Михаил Кричман и вдъхновената игра на Алексей Серебряков, Владимир Вдовиченко и Елена Лядова. И вероятно съвсем неслучайно „Левиатан” разбунва духовете на руските управници, които с основание винаги са се страхували от свободомислието на творците, способни да провиждат – и говорят открито истината.

Сред чуждоезичните претенденти за Оскар е и естонско-грузинската копродукция „Мандарини” (2014) на Заза Урушадзе. Филмът разказва трогателна антивоенна история за естонци, които изведнъж се оказват в нечия чужда война. „Мандарини” спечели наградата на публиката и режисьорското отличие на Варшавския филмов фестивал 2013, много овации и награди от различни кинофоруми по света, както и номинация за „Златен Глобус” в категорията чуждоезичен филм.

Кадър от "Мандарини".

„Тимбукту” (2014) на режисьора Абдерахман Сисако е също сред номинациите за чуждоезичен Оскар. Удостоен с две награди в Кан – наградата на Франоса Шале и приза на Екуменическото жури, филмът бе обявен за особено въздействащ чрез експресивната си, магнетична визия. Създаден от родения на остров Мавриций Абдерахман Сисако, „Тимбукту” стига до сърцата на зрителите не само с магически силни и стилни образи, но със силата на историята, която разказва. В сравнително спокойния северен Мали местните жители водят мирен живот до мига, в който през 2012 пристигат джихадисти и започват да налагат религиозни виждания, да упражняват сила и да се държат като властни нашественици. За фермера Кидан и съпругата му Сатима, присъствието на новия режим означава само едно – да избере между това да остане у дома, въпреки променените към лошо условия, или да последва своите съседи и да замине в изгнание.

Кадър от "Тимбукту".

Не бива да забравяме факта, че уникалният проект на Вим Вендерс и Жулиано Рибейро Салгадо „Солта на земята” е и един от фаворитите за Оскар в категорията „най-добър документален филм” и ще зарадва всички почитатели на киното на Вендерс у нас. Той е признат майстор на визуалното изкуство и любимец на родната публика, а филмът ще има специална галапремиера на 19-ия София Филм Фест. „Солта на земята” е завладяващ портрет на един от най-талантливите фотографи на всички времена - бразилеца Себастиао Салгадо. Творбата е удостоена със специалната награда на журито в Кан през 2014 и с приза на зрителите в Сан Себастиан.

Кадър от "Солта на земята". 

Още един от очакваните филми-акценти през март е и „Моята разходка в дивото” (2014) на канадеца Жан Марк Вале, режисьор на хитовия филм „Клубът на купувачите от Далас”. Най-новата му творба е с две номинации за Оскар - на Рийз Уидърспун за главна женска роля, и на Лора Дърн за поддържаща роля при актрисите.

„Моята разходка в дивото” разказва за Черил (Рийз Уидърспун), която предприема експедиция на разстояние 1100 мили, за да се излекува от собствения си развод, да превъзмогне смъртта на майка си, да забрави за годините на безразсъдно, разрушително поведение и да възстанови баланса в живота си. Филмът е по книгата-мемоари „Моето приключение в дивото” (2012) на американката Черил Стрейд, известен автор на мемоари, есета и романи. Още с излизането си на пазара, книгата се превръща в бестселър No.1 според класацията на „Ню Йорк Таймс”, а до днес е преведена на повече от 30 езика.

Кадър от "Моята разходка в дивото".

Ценителите на европейското киноизкуство ще могат да видят актрисата Марион Котиар, номинирана за Оскар за главна женска роля за изпълнението си в най-новия филм на братя Дарден „Два дни и една нощ” (2014). Творбата им е високо оценена от световната филмова критика и вече има много престижни награди, между които наградата на Европейската филмова академия за най-добра актриса, връчена на Марион Котиар.

Главната героиня в сюжета на братя Дарден е Сара – млада съпруга и майка на две деца, която се възстановява след тежка депресия. Тя е на път да изгуби работата си, след като нейните колеги са изправени пред възможността да не получат бонус от 1000 евро, ако началникът й не я уволни. Тежкото финансово състояние на семейството й не остава друг избор на Сара – тя решава да посети всичките си колеги и да ги убеди да се откажат от бонуса си, за да не бъде уволнена.

Кадър от "Два дни и една нощ".

За ролята си във „Все още Алис” на Ричард Глaцър и Уош Уестморланд, след спечелване на „Златен глобус” и БАФТА, наградата на актьорската гилдия и на още 10 награди от различни филмови форуми, актрисата Джулиан Мур добави и номинация за Оскар. Световната филмова критика определя изпълнението на 54-годишната американска актриса във филма за „повече от зашеметяващо”. В биографичната драма „Все още Алис”, създадена по едноименния роман на Лиса Дженова, Джулиън Мур умело представя историята на д-р Алис Хауланд – изтъкнат професор по лингвистика от Университета Колумбия в САЩ, която се разболява от Алцхаймер. Във филма й партнират още звездите Алек Болдуин, Кристен Стюарт и Кейт Босуърт.

Кадър от „Все още Алис”.

Следете внимателно програмата на СФФ и може да откриете още филми, номинирани за Оскар.