Изложба на Николай Райнов по случай 125 г. от рождението му
На 25 март Софийската галерия ,,Нюанс” ще покаже изложба на Николай Райнов в чест на 125 г. от рождението му.
Експозицията съдържа 30 негови работи от колекцията на галерията, по-голяма част от които непоказвани - етюди, натюрморт, илюстрации, проекти за корици на книги на собствени и чужди издания, декоративни композиции, проекти за огледало и календари от различни графични опуси, сътворени от автора през годините.
Адресът на галерия "Нюанси" е ул. "Денкоглу" 42, а произведенията на Райнов ще бъдат там до 13 април.
Николай Райнов е роден в с. Кесарево, Великотърновска област на 01.01.1889 г.
През 1908 г. завършва Духовната семинария в София. Следва философия в Софийския университет (1911). Участва в Първата световна война като военен кореспондент, както и в Балканската преди това. Изпраща статии от фронта в едни от най-четените издания – „Везни”, „Златорог” и др. Завършва Държавното художествено-индустриално училище в София (1919).
Главен редактор е на сп. "Зеница" и сп. "Орфей". Прави своя литературен дебют с книгата "Богомилски легенди" (1912), която подписва като Аноним. Автор и на 30 сборника с приказки от цял свят (1930-1934). Издава 9 тома "Вечното в нашата литература" (1941), както и "История на пластичните изкуства" - 12 тома. Пише поезия, белетристика, философски трактати, трудове по въпросите на изобразителното изкуство, фолклора, етнографията.
Превежда "Тъй рече Заратустра" от Ницше (1919). Професор е по история на изкуството в Художествената академия, София (1927-1950).
Той експериментира с разнообразни живописни и графични техники: акварел, гваш, темпера, туш, лак върху станиол, дърворезба, линорезба.