OffNews.bg

Изкуственият интелект взе отличие за поезия, авторът си призна и се оттегли

Написано от изкуствен интелект стихотворение бе сред отличените на престижния литературен конкурс за млади автори "Веселин Ханчев" и предизвика дебат за авторството в дигиталната ера.

Призьорът Христиан Папазов обяви, че участието му е било социален експеримент и че се отказва от наградата.

Папазов кандидатствал с няколко стихотворения, в които няма нито една авторска дума. След като получил съобщение от организаторите, че е сред отличените с поощрителна награда творци, изпратил отговор, в който разказва за този експеримент и се отказва от приза. „Смятам за редно да се откажа от наградата - в изпратените стихотворения няма нито една авторова дума“, посочва той пред БТА. Желанието му било да предизвика дискусия и промяна, така че „да се запази сътвореното от човека, а не това от машината“. „Надявам се творците да не допуснат замяната на човека от машината и да стимулират истинското изкуство“, пише той в писмото си до организаторите. Допълва, че би се радвал да се намери начин такива произведения да бъдат разпознавани.

Дядо

той беше човек от друго време
но всяка вечер превръщаше миналото в чаша
пиеше спомените си
докато не останеше нищо освен тишина

понякога разказваше истории
през алкохолен дим
за младостта си за любовите които
отдавна са се разтворили
като лед в чашата му

но аз виждах тъгата зад усмивката
и знаех че всяка глътка
е опит да избяга от нещо
което никога няма да си признае

той беше повече от чашата в ръката си
беше човек който се опитваше
да намери начин
да живее с тежестта на вчерашния ден

„Ние не знаем как може да се докаже авторство или съавторство с изкуствен интелект. Никой не може да го разпознае към момента – нито ние, нищо, че работим в библиотека и четем много стихове, нито който и да е в журито. Ако някой може да създаде алгоритъм за различаване на изкуствения интелект от чистото авторство, ние ще го приложим“, казва пред БТА Слава Драганова – директор на библиотека „Родина“, съорганизатор на националния конкурс "Веселин Ханчев". Драганова споделя, че е прочела стихотворението „Дядо“, което е било на крачка от отличие, и то ѝ е харесало.

Христиан Папазов е на 21 г., от село Ножарево, Силистренско.

„Безспорно ние ще направим промени в статута за следващи години. Оказва се, че най-старият конкурс в България най-бързо влезе в бъдещето, рязко влезе в бъдещето“, каза директорът на библиотека „Родина“. „Ние няма как да отличим за в бъдеще изкуствения интелект от личното авторство. Но ще заложим в регламента текст, с който се разграничаваме от получаването на текстове, създадени с изкуствен интелект“, посочва Драганова. Според нея всичко зависи от добрата воля на твореца. В следващите издания от участниците ще се изисква да подпишат декларация, че не използват ИИ при създаването на авторски произведения, посочват организаторите на конкурса.

92-ма млади автори са участвали в 41-ото издание на националния младежки литературен конкурс „Веселин Ханчев". Голямата награда „Златно яйце” и отпечатване на първа стихосбирка бе присъдена на 23-годишната Катерина Василева от София за стихотворението „Пейзаж“. Втора награда получи Марая Миланова на 19 години от София за стихотворението „Без“, която през миналата година завоюва също втора награда, а през 2022 г. спечели поощрение. Третото място е за Михаел Руков на 21 години от София за стихотворението „Колапс“, който през последните две години е получавал поощрение. На церемонията в петък вечерта са присъдени и девет поощрителни награди.

Конкурсът се организира от Община Стара Загора, библиотека „Родина” и къща музей „Гео Милев”.