OffNews.bg

Доц. д-р Христо Попов: Твърденията за изложбата в Лувъра са базирани на националните комплекси

Твърденията на проф. Мутафов са тенденциозни и до голяма степен са базирани на нашите национални комплекси, като споделям мнението и на мои колеги. Това коментира за OFFNews доц. д-р Христо Попов, директор на НАИМ при БАН.

В тази изложба заявка за участие е дал не само Националният археологически институт с музей при БАН, но и Етнографският институт и музей, както и редица регионални музеи, Криптата към Националната галерия и др., допълни той.

За разлика от проф. Мутафов, аз съм се срещал неколкократно с куратора на изложбата госпожа Шарлот Мори, и участвам още от първите срещи, които започнаха през юли, до последната - през декември миналата година. Имахме и кореспонденция преди няколко седмици, за да уточним детайли за изложбата. Проф. Мутафов не е присъствал на нито една от проведените срещи, за да е наясно с концепцията на експозицията, каза доц. Попов.

Идеята на изложбата е да е представят всички култури на Балканите за конкретния период, не само християнството и не само исляма. 

Колекцията на НАИМ при БАН и тази на Етнографския музей са едни от най-старите колекции в страната, в които има експонати от тези периоди. Дали сме съгласие в изложбата в Лувъра да участват около 40 предмета -  както християнски експонати - престолни кръстове, икони, сребърни съкровища, християнска богослужебна утвар, така и предмети, свързани с исляма - параден шлем, надпис от Черната джамия, предмети от бита и пр. Настоявали сме за баланс при експозицията, категоричен е доц. Попов.

Ние трябва да си изживеем като общество комплекси, които са ни вменявани в продължение на години и да спрем да политизираме. Нямаме нужда от лоши сензации. 

Хората трябва да са напълно наясно с всички технологични детайли, свързани с реализирането на една изложба, преди да разпространяват експертното си мнение как и къде трябва да бъде направена тя. Има редица важни въпроси: при какви условия, в какви помещения, под каква охрана ще бъде направена една експозиция.

Тази изложба е сравнително бутикова, затова трябва да се съобразим с предоставените ни условия и параметри.

доц. д-р Христо Попов е избран за директор на НАИМ при БАН през 2018г.

Завършва история в СУ „Св. Климент Охридски“, има специализации по стара история, палеобалканистика, тракология и археология. След докторантура в края на 2000 г. започва работа в Секцията за тракийска археология в НАИМ към БАН, където през 2012 г. защитава доцентура. Той е куратор от българска страна на експозицията „Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа“ във Виена, оглавила класацията на The Art Newspaper за най-посещавана антична изложба за 2017 г.