Диктаторите Живков и Брежнев оживяват в италиано-българската копродукция ''Берлингуер. Голямата амбиция'', открила кинофеста в Рим
На 16 октомври по червения килим на кинофестивала в Рим минаха продуцентката Мартичка Божилова и операторът Георги Богданов ("Агитпроп"). Те са копродуценти на най-обсъждания италиански филм тази годинa: ''Берлингуер. Голямата амбиция". Залите на Парко делла Музика бяха претъпкани, а публиката дълго и възторжено ръкопляска след прожекцията, докато звездите от филма не можеха да си тръгнат, посрещнати от зрителите. Филмът участва и в конкурсната програма на фестивала, а от 30 октомври ще тръгне в кината в цяла Италия.
Събитието е от особено важно значение за българското кино в световен контекст, тъй като българското участие в продукцията е напълно равностойно, а тя представлява мащабен, впечатляващ и сериозен исторически филм. (Съфинансиран и от Национален Филмов Център, България). Признанието му не закъснява и в международната преса - в. "Гардиън" ведната пише ревю за лентата. В него изданието разказва за Берлингуер - бащата на „историческия компромис“ с християндемократите и на идеите на еврокомунизма като една по-либерална версия на комунизма, като отбелязва историческата значимост на неговата личност. И левите, и десните политици в Италия днес припознават Берлингуер като "техен", поради моралната му безукорност и харизмата му като лидер – един от пионерите в борбата за постигане на разведряване в световната политика през ХХ век.
На 22 ноември в Зала 1 в рамките на 38-ото издание на Киномания пък ще се състои българската премиера на „Берлингуер. Голямата амбиция“. На прожекцията в Зала 1 ще присъства българският и част от италианския екип на филма, а събитието е част от програмата на Фестивала за европейска солидарност, чиято тема тази година е „Стени“.
Филмът на Андреа Сагре разказва с размах, майсторски разточително и задълбочено няколко от най-важните години от живота на Енрико Берлингуер, лидер на Италианската комунистическа партия и една от най-влиятелните политически фигури в Италия и в света през 70-те години на ХХ век. Интересен за българската публика ще бъде не само моментът, когато Берлингуер идва у нас на посещение при диктатора Тодор Живков (изигран блестящо от Светослав Добрев), а и всички сцени в Москва, които също са реализирани в България. Онези зрители, които помнят социализма, ще ги побият тръпки от достоверността на кадрите, пресъздаващи онази епоха, които се редуват с архиви и като цяло поставят (не дидактично) акцента върху свободния, нестандартен и смел подход на този непознат ни досега политик. Лидер, опитал да промени хода на историята отвътре, през италианската комунистическа партия и направил много лошо впечатление в Кремъл.
Филмът започва с неуспешния атентат, извършен срещу Берлингуер през 1973 г. в София. Освен Светослав Добрев във филма участват още българските актьори Владимир Люцканов, Николай Данчев, Леарт Докле и Борис Мисирков. В България "Агитпроп" са направили изключително убедително възстановката на Кремъл - в Зала 1 на НДК. Във филма са използвани уникални архивни кадри от София и знакови български сгради от соц епохата, които дават автентичния облик на филма. Именно поради тях и поради майсторската камера на оператора на братя Дарден - белгиеца Беноа Дерво, филмът се усеща като много висок клас документалистика. За нас - силно травмираща. Образите на Живков (Светослав Добрев) и Брежнев (Николай Данчев) са толкова добре пресъздадени, че по-възрастната публика ще се шокира от въздействието.
Искате да знаете повече?
"Берлингуер. Голямата амбиция" е италиано-българскo-белгийска копродукция с копродуцент от българска страна "Агитпроп" (продуцент Мартичка Божилова), осъществена и с подкрепата на ИА „Национален филмов център“. Сред съзвездието от италиански актьори във филма в ролята на Енрико Берлингуер блести италианската звезда Елио Джермано (с награди от Кан и Берлин). Режисьор на филма е Андреа Сегре (носител на награди от Венеция, на „Златен глобус“ и на наградата на Европейския парламент „Люкс“). Оператор на филма е белгиецът Беноа Дерво, постоянен оператор на филмите на братя Дарден. Във филма участват българските актьори Светослав Добрев (като Тодор Живков), Николай Данчев (като Леонид Брежнев), Владимир Люцканов (в ролята на Игор Пономарьов, един от най-близките сътрудници на Брежнев), Огнян Симеонов (в ролята на висшия партиен функционер Борис Велчев, впоследствие изпаднал в немилост пред Тодор Живков) и Леарт Докле в ролята на преводача, убит при неуспешния атентат срещу Берлингуер, организиран от българските служби по поръчение на Москва по време на посещението на Берлингуер в София - през 70-те години на ХХ век Берлингуер е недолюбван от хардлайнерите както на Запад, така и на Изток, и те правят всичко възможно да го елиминират.
В България са снимани ключови епизоди от филма с участието на голям български творчески и технически екип. Тук е сниман атентатът срещу Берлингуер, както и посещението му на конгрес на КПСС в Москва, където той открито отстоява автономността на Италианската комунистическа партия, противопоставяйки се на Брежнев. За снимките на филма Зала 1 на НДК е преобразена от българския екип в конгресна зала на КПСС в Кремъл. Символично българската премиера на филма ще се случи точно в тази зала. След премиерата на Киномания се предвижда киноразпространение на филма в избрани салони в страната.
Сценарият
"Когато пътят изглежда невъзможен за всички, необходимо ли е да се спре?" Не и за Енрико Берлингуер, секретар през 70-те години на миналия век на най-важната комунистическа партия в Западния свят, с над един милион и седемстотин хиляди членове и повече от дванадесет милиона избиратели, обединени от голямата амбиция да постигнат социализъм в условията на демокрация. Противопоставяйки се на догмите на Студената война и на света, разделен на две, Берлингуер и Италианската комунистическа партия в продължение на пет години се опитват да влязат в правителството, поставяйки началото на продуктивен диалог с християндемократите и доближавайки се на крачка от промяна на историята. От 1973 г., когато избягва опит за убийство от българските служби в София, дирижиран от Москва, през предизборните кампании и пътуванията до СССР, кориците на списанията по цял свят и рискованите отношения с властта, до убийството през 1978 г. на председателя на Християндемократическата партия Алдо Моро: историята на един човек и един народ, за които животът и политиката, личното и колективното, са неразривно свързани.
„Бих искал да благодаря на всички, които през тези три дълги и напрегнати години на работа ми позволиха да навляза мълчаливо и с уважение в живота на един човек, който бележи важен етап в историята на Италия и за когото италианското игрално кино все още не е разказвало. Това беше пътешествие към част от нашата история, която не бях преживял и която опознах, но и откриването на един същностен диалог, в който паметта неочаквано ни поведе към отворените въпроси на нашето настояще и бъдеще.“
Билетите са в продажба в Билетния център и онлайн платформата за билети на НДК, както и в системата на еPay Go.
КИНОМАНИЯ ще се проведе в НДК (зала 1 и кино „Люмиер“), както и в партньорските ни кина: „Одеон“, Дом на киното, Евро Синема, G8, кино „Влайкова“ и зала „Славейков“, а също и в „Лъки Дом на киното“, Пловдив и във ФКЦ – Варна.
38-ото издание на Киномания се организира от Националния дворец на културата и Фондация „Имам идея”, с подкрепата на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център” и Столична община.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г.
________________________________________