"Америка за България" се разграничи от скандала във Филхармонията
Фондация "Америка за България" изпрати свое изявление до медиите относно обвинението на бившия вече диригент на Софийската филхармония Илия Михайлов, че фондацията се намесва недопустимо в работата на музикалната институция.
"Вторият проблем във Филхармонията е назначаването на г-жа Светлина Терзиева. Директор на програма във фондацията "Америка за България“ сега заема най-важната длъжност във Филхармонията - мениджър и управление на творческата дейност. Получава се, че една чужда фондация поставя една от директорките си на най-важната позиция на един национален културен институт и така фондацията се намесва пряко в работата на Филхармонията, превземайки я отвътре. Фондация "Америка за България“ де факто си има филхармония. Филхармонията е изпаднала в пълна зависимост от американската фондация", каза пред "БНР" музикантът.
Като отговор на обвиненията фондацията публикува свое писмо:
Скандалът, в който е замесена "Америка за България", тръгна след спор между ръководството на Софийската филхармония и диригента ѝ Илия Михайлов.
Директорът на музикалната институция Виктор Стоянов освободи от длъжност Михайлов, а обясненията за смяната му се оказаха диаметрално противоположни.
Според самия диригент той е уволнен защото в интервю пред "Гласове" е описал корупционна схема за точене на пари от държавата.
Според директора на Филхармонията Виктор Стоянов, договорът на диригената, назначен преди време без конкурс е изтекъл. И когато Михайлов е разбрал, че няма да бъде преназначен автоматично, вместо да се яви на конкурс е предпочел да търси други обяснения.
"Господин Михайлов е назначен без конкурс от предишното ръководство на срочен втори договор, който изтича в края на месеца. След допитване до целия колектив на оркестъра и на хора, колегите решиха, че искат да бъде проведен конкурс за диригент на хора, който ще бъде проведен пак в края на месеца. Това може би е продиктувало афекта на г-н Михайлов. Това е мотивацията", коментира пред OFFNews Виктор Стоянов.
Пред "Дарик" диригентът Иван Михайлов разви друга версия:
Филхармонията всеки месец точи субсидиите за билетите, като се правят отчисления към трима души, сред които зам.-министърът на културата Боил Банов.
„Разкрих корупционни схеми, които действат и стигат на високо ниво, вследствие на което заплатите не се повишават, бавят се хонорари. С една дума - хората мизерстват, едни хора си въртят една схема. Нещата са на две нива - политическите назначения на Реформаторския блок и "Америка за България" и второто нещо е корупционната схема за източване на държавната субсидия", каза Михайлов пред "Дарик".
Той обаче не може да докаже схемата с документи.
Той обвинява Стоянов, че е некомпетентен в работата си като директор, тъй като няма опит в музикалния бранш, защото е завършил предагогика и е правил музика за електронни игри.
"Абсурдните обвинения в схеми и т.н., аз не мога да коментирам, защото съм отскоро тук и моята цел е да повиша престижа на Филхармонията. В никакви схеми не участвам и аз докато съм ръководител на тази институция, това няма да се случи. За това, което г-н Михайлов е казал, вече юридическият екип работи и ако има данни, ще го съдя. Най-вече ще го съдя не заради това, че съм афектиран от неговите нелепи твърдения, а заради това, че трябва да защитя името на Софийска филхармония. Ще го съдя от името на институцията", допълни директорът на културната институция.
Той написа във Фейсбук преди 2 дни, че срещу него и Филхармонията се води "активно мероприятие по методи, познати от близкото минало", в които диригентът е само инструмент на атаката.
"Искам най-отговорно да заявя, че ако в нашата гилдия не преодолеем емоциите, личните конфликти и интригите, скоро няма да имаме за какво да се борим. Нямаме достатъчно силно лоби, нямаме стратегия за развитие на сектора, нямаме престиж, няма как да мотивираме хората да остават и да работят в страната, колегите издъхват от работа за минимално заплащане, амортизират се и музикантите и публиката. Само с общи усилия и целенасочена, активна работа, можем да обърнем негативната тенденция. Трябва да създаваме, а не да рушим. Знам, че колегите, които истински милеят за сектора, поставят общите интереси пред своите лични и искат класическата музика да заеме полагащото й се място в обществото, ще ме подкрепят", пише той.