Турнир по крикет за деца с увреждания събра 100 малки спортисти
В столичния стадион "Локомотив" днес се проведе третият национален шампионат по крикет за деца с проблеми в развитието.
Стадионът предостави безплатно залата си за джудо на 10-те отбора от цялата страна. Общо 100 малки играчи на крикет участваха в шампионата.
Те са от помощни училища и дневни центрове от цялата страна.
Основател на турнира по крикет за деца с увреждания е пакистанецът Саиф Рехман.
Той живее в България от 20 години и се занимава с търговия на спортни стоки.
Основател е на първия у нас клуб по крикет и става негов треньор. По-късно Рехман започва работа и с деца с увреждания.
United Cricket Club-София е основан през 2011 г. Развива се в две направления - спортно-състезателна дейност и работа с хора със специални нужди - деца с физически увреждания и умствена изостаналост и с незрящи.
Повече от две години пакистанецът работи безвъзмездно с малчуганите от Медицински център „София”.
След това сформира отбори в Центъра за социална рехабилитация в София, в Дневния център за деца с увреждания в Пловдив, в помощни училища и в домове за деца в цялата страна.
Обучава треньори, обяснява правилата и как масата за тенис да стане маса за крикет.
Тази игра развива фината моторика и концентрацията на децата и това е изключително полезно именно за децата с увреждания. Играта ги учи и на работа в екип.
Нашите деца имат сиво ежедневие, изолирани са, а тук имат шанс да се запознаят с връстници, да се радват, да се забавляват, казват възпитателите на децата от помощните училища
"За съжаление българите не помагат на децата с увреждания. Желанието ми е да се интегрират и това е основната цел на турнирите. Иска ми се да идват хора, които нямат нищо общо с крикета или с децата.
Засега не съм доволен от резултатите. Още има какво да се желае. Ще правим още турнири и събития. Хората казват, че им е жал и им е трудно да гледат децата с увреждания. Но те са тук и не е хубаво да се измъкваме по такъв начин. Трябва да ги гледаме, да ги слушаме и да им помагаме", коментира организаторът Саиф Рехман.
Настоящият документ е изготвен с финансовата помощ на Европейския социален фонд. Сдружение „БАРИС” носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или Договарящия орган – Агенция за социално подпомагане.