Трансджендър разбуни духовете в колоезденето
Трансджендър от Канада разбуни духовете и привлече медийното внимание към иначе непопулярен спорт като колоезденето на писта. На шампионата на планетата в категория ветерани при жените победата в спринта грабна състезателката от Канада Рейчъл Маккинън.
На почетната стълбичка тя изглеждаше доста необичайно до останалите две състезателки, а в коментарите под кадъра в социалните мрежи повечето потребители поздравяваха сребърната медалистка. Причината е, че до 29-ата си година Рейчъл е бил мъж. След това си прави операция за смяна на пола и по документи става жена, като при това се обявява и за лесбийка. Другото странно при нея е, че като мъж няма никакви спортни успехи, докато като жена стига до върховете.
Другото интересно около тази личност е, че е доктор по феминистка философия в Чарлстънския университет и има сериозни научни интереси. През октомври м.г. Рейчъл печели първата си титла в категорията, като тогава заелата трето място Джен Вагнер протестира, че това не е честно.
В резултат срещу нея се обръща мощна вълна, обвиняват я в дискриминация на трансджендърите, а не липсват и заплахи. В резултат на подетата кампания срещу нея Вагнер се извинява. Този път поучени от опита, двете подгласнички на канадката не протестираха, а просто се усмихваха на подиума.
Не всички обаче са съгласни да приемат това нашествие на сменили пола си мъже в спорта при жените. Тръгна петиция, като доста феминистки организации я подкрепят.
"Нека трансджендърите карат колело, в това няма нищо лошо. Но сме против да навличат в категорията при жените. В един момент няма да има женски спорт - само мъжки и смесен", казва година по-късно Вагнер.
Темата съвсем не е проста и вече предизвиква ожесточени дебати, а крайното решение принадлежи все пак на спортните организации. Трансджендъри участват за първи път на олимпийски игри през 2004 година, а от 2015-а дори не е задължително да са имали операция за смяна на пола. Те просто трябва да докажат, че в продължение на година са поддържали определени нива на тестостерона. Отделни състезания за трансджендъри не са вариант, тъй като сменилите пола си мъже твърдят, че се чувстват пълноценни жени и не искат да бъдат разделяни от жените по рождение.