OffNews.bg

Високи заплати или успешен бизнес - можем и двете, но без корупция

За да избират българите да живеят в България, трябва да се инвестира в хората, а не в корупционни проекти за магистрали. Трябва да продължи грижата за доходите, с подкрепа и към бизнеса паралелно.

Това е философията на “Продължаваме Промяната - Демократична България” за доходите и за последните три години, в които бюджетите на страната се правят от Асен Василев, виждаме обрат в негативните тенденции.

Противно на внушенията на прехода, за силна икономика не ни трябва евтина работна ръка, а добавена стойност и инвестиции в съвременни машини и процеси. Това е политиката на ПП-ДБ за увеличаване както на производителността на труда, така и на заплатите на работещите.

Какви са фактите?

Един милион българи са напуснали страната между 2009 и 2020 г. Хората бяха държани на изкуствено ниски доходи и когато в края на годината в бюджета оставаха пари, те се наливаха в инфраструктура, от която се краде лесно - с предварително подготвени схеми.

През 2023 година 46 хиляди души повече са се завърнали в България, отколкото са я напуснали, а броят на новородените деца е нараснал с 600 в сравнение с предходната година. Още един позитивен сигнал е и спадът в смъртността с 15%. Тези данни означават обрат в три от най-тревожните статистики, които досега създаваха усещане за безнадеждност за България.

Бързият растеж на средната и минималната работна заплата в последните три години се дължи именно на политиката на “Продължаваме Промяната” - средната вече е около 2300 лева, а до края на годината се очаква да достигне 2400-2500 лв.

Прави ли това България истински конкурентноспособни на пазара на труда?

Сравнение между минималната и средната работна заплата (в евро) в България и всички съседни държави на Балканите показва, че дори след увеличенията българската средна работна заплата е най-ниска в целия регион. Тя е близо до заплатите в Черна гора и Македония, въпреки че техният БВП е доста по-нисък от нашия.

Минималната заплата у нас остава много по-ниска отколкото в Гърция, Румъния и Хърватия. Това означава, че политиката за растеж на доходите трябва да продължи.

Планът на ПП-ДБ предвижда в рамките на 4 години средната работна заплата да достигне до 4000 лв. Минималната в началото на 2025 година ще бъде 1077 лв. - двойно повече от 2019, когато е била 560 лв. по времето на ГЕРБ. Ако темпът продължи с политиката на ПП-ДБ - до 4 години минималната заплата ще се удвои още веднъж - до около 2000 лв.

Ръстът на пенсиите - със 115% за последните 4 години и безплатните лекарства, които бяха осигурени в последните бюджети, облекчиха финансово и младите семейства, които допреди 3 години трябваше, освен да се грижат за децата си, да помагат и на възрастните си родители.

Колко стоки и услуги може да си купи човек за една година?

Индивидуалното потребление също е директно свързано с избора на едно младо семейство дали да живее и работи в България или в чужбина. И по този показател наваксахме бързо. Изпреварихме Унгария и вече не сме последни в Европа.

Каква е разликата между най-бедните и най-богатите в България?

Тя се измерва с коефициента на неравенство Джини – До 2020 г. неравенството у нас расте и достигаме 40% - колкото в Буркина Фасо и Колумбия.

В последните три години имаме спад, но имаме още работа, за да стигнем до европейските стойности от около 30%.

ПП-ДБ ще продължат тази политика за растеж на доходите със следните мерки:

Грижа за бизнеса:

Според изчисленията на коалицията, България може да си позволи такава политика, когато се спре корупцията по високите етажи, за да стигнат парите до хората.

“Прдължаваме Промяната - Демократична България” се явява на изборите с номер 26 в бюлетината.

Избори октомври 2024
Платена публикация
Купуването и продаването на гласове е престъпление