Синя България е за максимално използване на собствени източници на енергия
Свободният пазар е най-добрият инструмент за постигане на високо качество и ниска цена. Синя България ще работи за ограничаване на държавното участие в енергетиката чрез приватизация, концесии и листване на борсата на големите държавни дружества.
Синя България ще прекрати практиката индустрията да субсидира домакинствата чрез цената на електроенергията. Това ще стимулира частните инвестиции в енергийна ефективност, газификация и ВЕИ за собствено ползване. През конкретни схеми, държавата ще подпомага енергийно бедните домакинства.
Зелена сделка е утопия и Синя България ще работи за нейното преразглеждане. Приемаме пазарните принципи на енергийната политика на ЕС, но се противопоставяме на превръщането на възобновяемите енергийни източници от средство в политическа цел. За да запази конкурентноспособността на българската индустрия Синя България ще приравни европейската търговия с квоти с цените на въглеродните кредити в доброволната търговия по света. Те са над 10 пъти по-ниски и отразяват реално готовността на потребителя да плаща за декарбонизация.
Българските находища на лигнитни въглища и комплекса Марица-Изток са в основата на енергийната сигурност и независимост на България. В условията на свободен и доброволен пазар на въглеродни квоти (много по-ниски цени) те отново ще бъдат конкурентни и ще продължат да осигуряват евтина и надеждна енергия на нацията, и високо качество на живот в региона.
Синя България ще създаде условия за максимално оползотворяване на собствените източници на енергия, защото само те могат да гарантират енергийната ни независимост. Освен въглищата това включва собствен добив и използване на енергийни ресурси, като природен газ, биомаса, отпадъци, геотермална енергия, уран, изграждане на нови ПАВЕЦ и други системи за съхранение на енергия.
Синя България е против крайни бюрократични намеси в пазара и забраната на продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене, забраната за летене на къси разстояния, забраната за използване на газ за отопление, налагането на допълнителни данъчни тежести върху всяка употреба на горива и т.н. Това са примери за недопустимо ограничаване на свободния избор, които са несъвместими с разбирането ни за пазарна икономика.