Никола Минчев – най-младият председател на НС, устремен към Европарламента
Никола Минчев спечели сърцата на българите веднага след като стана най-младият председател на Народното събрание – само на 34 г., адвокат, баща на 2 деца, бе избран с впечатляващите 158 гласа. Само за 2.5 години се затвърди като непоклатим стоик, който не може да бъде подведен да изпусне емоциите си нито веднъж, дори и във видимо провокативни ситуации. Още с встъпването си на пост се обяви за „конструктивна дискусия без процедурни хватки“.
Влиза в парламента от уважение към институцията. След свалянето му от поста на председател на НС, Минчев се превърна в символ срещу скритото мнозинство тогава – ГЕРБ-СДС, ДПС, Възраждане, ИТН.
„Свалянето ми от поста тогава означаваше само едно – в пленарната зала имаше ново мнозинство, което отказваше да се случи промяна на модела на управление. Сега виждаме същото това мнозинство, устремено отново да върне статуквото – нещо, срещу което ПП-ДБ няма да спре да се бори.“
А председателят на НС да си изпусне нервите е част от политическия сблъсък в парламента – категоричен е Минчев – „Опозицията се цели в председателя с надеждата да го накара да излезе извън контрол, да си изпусне нервите, да го катурне най-образно казано. Председателят обаче трябва да направи всичко възможно да удържа и да владее залата.“
Едно от най-важните управленски решения с, които се гордее, е изменението на Конституцията в частта за съдебната власт, макар и с цената на едната „сглобка“.
„Мнозинството, което прие важното изменение, може и да изглежда нелицеприятно, но, когато видиш текстовете си в държавен вестник и знаеш, че това не е просто промяна на хартия, а ще има и пряк ефект върху справедливостта и качеството на живот в нашата държава, е удовлетворяващо. Независимият съд е гарант за спазване на правовия ред в нашата държава. Промяната за българина може да изглежда малка, но ние постигнахме голям напредък. Вече в кадровия орган на съдиите мнозинството е на съдии, избрани от съдии – парламентът не може да влияе върху кариерното им развитие. С промените в Конституцията гарантирахме съдийска независимост. Премахнахме и пълната власт на главния прокурор и наложихме механизъм за разследването му – отново огромна стъпка“, категоричен е Минчев.
От председателския стол Никола се е устремил директно към място в Европарламента. Той е единственият водач на листа за ЕП в България, който заяви честно пред хората какво подкрепят, когато гласуват за него.
„Реших да участвам само в европейските избори не защото нямам отношение към Народното събрание, напротив, а защото смятам, че е много по-честно към българския избирател да търся неговото доверие само за една институция. Който е лицето на листата, няма причина да търси подсигуряване с място в националния парламент, или пък някакво друго действие. Знам, че при другите водачи на европейските листи политическото решение ще се взима след изборите, но при нас това вече е взето.“
Коя ще бъде основната му тема и към кои ресори ще се насочи в Европарламента, е въпрос на последваща организация и разпределение спрямо избраните вече евродепутати. Отвъд това, основна тема за него в качеството му на юрист, ще бъде върховенството на правото, което силно засяга България.
„Върховенството на правото у нас е тема, по която ще работя и ще бъда ангажиран в ЕП. Отделно след конституирането на новия Европейски парламент ще се види кои ще бъдат членовете и как ще се разпределят по комисии“, обяснява Никола и акцентира повече върху основните си приоритети като бъдещ евродепутат – „За мен качественото законодателство и качествения законодателен процес винаги са били приоритет. Така беше в българското Народно събрание, така ще бъде и в Европейския парламент. Извън това си поставям една друга цел – да позиционираме седалище на европейска институция в България. В момента сме единствената държава членка на ЕС, без такова седалище в страната си. А това е нереализиран за нас потенциал и е време да се промени. Ще ни даде възможност не само директно да черпим европейски опит, но ще бъде позитив и за местната икономика.“
А защо е важно да имаме подготвени представители в Европарламента – Никола е категоричен, че всеки акт, който е приет от ЕП, има директен ефект върху България, затова е важно „още в процеса на приемането на актовете да има кой да защити и интересите на България, освен европейските.“
Избори 2024
Платена публикация
Купуването и продаването на гласове е престъпление