Българите у нас и в чужбина избират депутатите в 49-ия парламент
Днес българите у нас и в чужбина гласуват на поредните предсрочни избори за 49-ти парламент.
Изборният ден започна в 07:00 ч. и ще продължи до 20:00 ч., като при нужда може да бъде удължен с един час.
Гласуването е с хартиена бюлетина или и на машина. Хартиената бюлетина е 60 см и е в два варианта – за гласуване у нас и гласуване в чужбина. В тази за сънародниците ни в чужбина няма преференции.
Бюлетината на екрана на машината изглежда като хартиената, но ще бъде на две страници. След като се принтира, тя е 20 см. На нея ще е изписан номерът на машината, на секцията, изборът на гласоподавателя, ще има още QR код и хеш код. Сгъва се на две, подпечатва се от членовете на изборната секция и се пука в прозрачната урна, която е за машинните бюлетини. За хартиените ще има отделна.
Първи отвориха секциите в Оукланд и Крайстчърч в Нова Зеландия – 22:00 часа българско време на 1 април (7:00 часа на 2 април местно време). Заради часовата разлика изборният ден зад граница ще приключи най-късно в Сан Франциско и Калифорния, САЩ – в 6:00 часа българско време в понеделник - 3 април.
В страната са разкрити 11 818 секции, без подвижните урни, секциите, разкрити в лечебни и социални заведения, секциите на плавателни съдове и в местата за задържане. В 9366 секции ще има машинно гласуване.
В чужбина ще се гласува в 737 секции в 61 държави. В 245 секции ще се гласува машинно, по информация на МВнР.
В страната и зад граница в секциите, в които ще има машинен вот, ще бъде поставено само едно устройство.
Разпечатаните хартиени бюлетини за страната са 6 483 400, а за чужбина 550 000.
За 240-те места в парламента кандидати са 4566 души, от които 1341 - жени и 3225 – мъже.
Броят на избирателите по избирателни списъци е 6 594 593 души, по данни на ЦИК.
На вота на 2 април избираме между 21 политически формации - 14 партии, седем коалиции. От Инициативни комитети са издигнати само двама независими кандидати.
Партиите и коалициите, както и номерата, с които се явяват на вота днес, са:
1. КП „БСП за България“
2. КП ГЕРБ-СДС
3. ПП „Възраждане“
4. ПП „Има такъв народ“
5. ПП "Народна партия "Истината и само истината“
6. КП „Неутрална България“
7. ПП "Българско национално обединение - БНО"
8. КП „Заедно“
9. ПП Български национален съюз „Нова демокрация“
10. ПП „Национално движение за стабилност и възход“ (НДСВ)
11. ПП „Консервативно обединение на десницата – КОД“
12. КП „Продължаваме промяната – Демократична България“
13. ПП „Движение за права и свободи“
14. КП „Левицата!“
15. ПП „Български възход“
16. ПП МИР
17. ПП „Българска социалдемокрация – Евролевица“
18. ПП „Български съюз за директна демокрация“
19. ПП „Глас народен“
20. ПП Социалистическа партия "Български път“
21. КП „Вън от ЕС и НАТО“
Определеният пореден номер е еднакъв за цялата страна и за гласуването извън страната и се отпечатва върху бюлетините и протоколите на СИК и РИК в изборите за народни представители на 2 април 2023 г. Номерата на независимите кандидати следват номерата в бюлетината на партиите и коалициите в съответния район.
се допуска предизборна агитация. От ЦИК призоваха и медиите да се въздържат от публикуване на междинни данни от гласуването и резултати от допитвания.
В деня на вота се забранява и поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние, по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение. Ако секционната избирателна комисия установи такива, тя незабавно ги отстранява - при необходимост със съдействието на кмета или кметския наместник и на органите на МВР. До края на изборния ден е забранено и унищожаването и заличаването на агитационни материали, поставени по определения в кодекса ред.
"Централната избирателна комисия, съвместно с Министерството на вътрешните работи, ще положи всички усилия, така че изборният ден да протича спокойно и да няма прекъсване на изборния ден и прекъсване на гласуването", обещаха от МВР и ЦИК.