OffNews.bg

Защо много градове са на режим, а София няма проблем с водата?

Първият ни подкаст за 2025 година е с Васил Тренев, изпълнителен директор на Софийска вода.

Водим разговора в ден, в който една трета от България е без ток, а друга една трета е и без вода.

В същото време Софийска вода отчита, че откакто е взела концесията е намалила загубите на вода от 63 на 37% и води кампания ресторантите да предлагат чешмяна вода, защото качеството й е сред най-добрите в Европа и не по-лошо от това на някои бутилирани води. 

С Васил Тренев си спомняме, че това не винаги е било така. Съвсем не беше отдавна времето на кмета Янчулев, по което София беше на режим 2:2. Т.е два дни има вода, а два дни няма, а това, която течеше от чешмите не ставаше за пиене.

Говорим си какво е направила Софийска вода, за да постигне това.

В началото на концесията Софийска вода е черпела 217 млн. кубически метра вода от двата язовора, които захранват София - яз. Искър и яз. Бели Искър. Въпреки че София се разраства, сега количеството вода, което се черпи от язовир Искър е по-малко от 100 милиона кубика на година. А обемът му е 550 куб. метра. С други думи, София би имала вода дори 5 години капка да не влезе в язовир Искър.

Средното европейско ниво на загуби по водопреносната мрежа е 33% и София вече го доближава.

Как е в другите градове в България?

Според данните на КЕВР за 2023 г. средните загуби на вода в България са 61%.

Най-добре е в Русе, където загубите са 41%. Още няколко града имат загуби на вода между 40 и 50 процента, но в повечето загубите са доста над 50%.

Как Софийска вода е постигнала това и то при положение, че водата в столицата е четвъртата най-евтина в страната?

Отговорът е добра организация и много информация. Софийска вода може да подменя само около 1% от водопреносната мрежа на година, което е около 40 километра на година. Въпросът е тези подменени участъци да са най-проблемните, в които се губи най-много вода, а в интервюто Васил Тренев подробно обяснява каква система са изградили, за да ги локализират.

Публична тайна е, че част от загубите на вода в страната не са във водопроводите, а са заради това, че специфични общности и махали просто не си плащат водата. Тя се води като загуба по тръбите и макар и минимално, я плащаме всички ние. Софийска вода обаче е намерила начин този тип тази загуби да намалеят неколкократно.

Подробно си говорим и за това как се формира цената на водата и може ли тя да се оптимизира. За мнозина вероятно ще е изненада, че най-второто по големина перо в разходите са заплатите за охрана на обектите, защото по закон язоворите, довеждащите водопроводи и пречиствателните станции по закон са зони от национално стратегическо значение.

Когато Софийска вода е поела концесията, авариите са били около 7000 годишно. Сега са намалели наполовина. 

С Васил Тренев си говорим и още интересни неща. Например - кои са кварталите в София, които пият най-хубавата рилска вода от язовир Бели Искър. В какво състояние е той и трябва ли да се ремонтира стената му?

Говорим си и за знаменития водопровод за Перник, който бе направен, за да спасява града от водна криза. За него бяха дадени 27 милиона лева. Оказва се, че е работил само два месеца.

Целия разговор чуйте във видеото: