OffNews.bg

''Виждаме софийско КТБ. СОС назначи неможачи, които ще останат за постоянно''

Грети Стефанова е общински съветник в Столичния общински съвет (СОС) от Демократи за силна България. По образование е строителен инженер. В СОС има три мандата (2007-2011; 2019-2023, 2023-).

Разговаряме с нея за внезапната смяна на ръководствата на шест ключови общински дружества, които управляват огромен финансов ресурс - за общо около 3 млрд. лева. Смяната бе осъществена за броени дни по инициатива на съветници от ГЕРБ, БСП, ВМРО и отцепници/независими с крехко мнозинство от 29 на 31 гласа. Сред предложените ръководители за смяна бе и дългогодишният директор на столичното метро инж. Стоян Братоев - новина, която кметът Васил Терзиев нарече "атентат срещу софиянци".

Г-жо Стефанова, ден след ключовото заседание, на което СОС смени внезапно ръководствата на „Център за градска мобилност", „Столичен електротранспорт“, „Столичен автотранспорт“, „Метрополитен“, „Топлофикация София“ и „Софинвест“, как ще обобщите случилото се?

- Събитията са много нелицеприятни за всички софиянци. Няма да е пресилено да кажа, че мафията си запазва позициите в София. Методът им не е нестандартен. Решението бе взето с мнозинство от едва два гласа, но е с такъв мащаб, че е колкото едно ново КТБ - "софийското КТБ".

Нашето предложение бе ръководствата да се избират само с конкурс, а не с квоти например. И на конкурса да започнем с план и задачи за дружеството. Нищо от това не се случи.

Как СОС смени ръководствата на ключови общински фирми

- Как са подбрани дружествата, в които да се прави смяна? А хората?

- Много хубав въпрос, зададох го поне 17 пъти на моите колеги. Попитах вярно ли е, че биографиите на кандидатите са носени в една политическа централа. В крайна сметка ги внесе Карлос Контрера от ВМРО, който от миналия мандат е резервна гума ма ГЕРБ, както и двама анонимници, които още не са разбрали, че са общински съветници. Те бяха изключени от групата на "Възраждане" и дори във "Възраждане" ги наричат "предателите". Действията им показаха нахалство и мисъл за недосегаемост.

- Получи се така, че ГЕРБ гласува за смяна на хора, които са назначавани по време на техния мандат, а новите управляващи бранят старите кадри. Тъй като няма политическа логика в това, каква е целта? Дестабилизация?

- Никого не браним. Искаме конкурс, а дотогава да останат тези, които носят отговорност.

- Какви са рисковете за дружествата и за софиянци?

- Един от проблемите, които създадоха вносителите от ГЕРБ, БСП, ИТН и ''предателите" е, че избраха хора, които те самите не познават. Някои от назначените са разбрали по телефона, че ще бъдат гласувани. Някои са информирани, но не са питани. А има и такива, които ги е било страх да отговорят каквото и да било.

И не само допускам, сигурна съм, че въпреки временни назначения нови конкурси няма да се проведат. Тези хора, тези неможачи, ще си изкарат целия мандат с нас. На мястото на инж. Стоян Братоев например бе предложен търговец на хранителни добавки! изключително обидно и недостойно бе, че в целия дебат ползваха инж. Братоев като кегла - ту го предлагаха, ту го оттегляха. Не ценят светилата - един безспорен авторитет и специалист на световно ниво, благодарение на когото София има работещо метро. Не зная дали той е бил запознат с този план, не бих могла да го повярвам.

А рисковете са да се провали някое от дружествата. Сега едни не работят добре, други се справят добре. Те могат да се явят на конкурс и да го спечелят. Това предлагаме. А не с мнозинства 29:31 и 30:31, понеже си напазаруваха натискачи на бутона, всичко да си върви по старому.

- Какво следва?

- Няма да стоим и да гледаме и няма да се примирим, в това искам да уверя софиянци. Дължим им го.