OffNews.bg

Когато Чефо говори за политика, младите слушат

Стефан Попов-Чефо е един от гласовете на новото поколение и приключенец по душа. Завършил е в НАТФИЗ, но компасът на живота му го насочва към Youtube. Макар и да има успешна кариера като влогър, част от него отново копнее някой ден да се срещне пак със сцената. Неговият канал е пространство за размисъл и критични коментари върху актуалните политически събития в България и по света. Той използва своята платформа, за да говори открито и директно, което му е спечелило много последователи, особено сред младите хора, които търсят искрени и автентични мнения. Но по същия начин е загубил последователи, които често са склонни да се захласнат по пропагандата. Чефо често призовава младите си зрители да бъдат активни граждани, да се информират и да участват в изборите. С това се стреми да повиши интереса към политиката сред хората, които обикновено остават безразлични към нея.

Като млад човек той разбира добре предизвикателствата, пред които е изправено съвременното общество. Чефо изразява критични позиции спрямо корупцията и неефективността в политическите институции. Той е открит привърженик на прозрачността в управлението и отговорното отношение на политиците към гражданите. Често в своите видеа той приканва зрителите си да се информират, да гласуват на избори и да бъдат ангажирани с важните решения, които засягат тяхното бъдеще. Видеата му често са храна за размисъл върху важността на свободата на словото и нуждата от нови, модерни и прозрачни политически решения. Това, което отличава Чефо, е начинът, по който успява да съчетава сериозни социални и политически теми с лек и достъпен стил на изразяване, дори и доза хумор. С това той се опитва да покаже, че е възможно да използваш платформата си не само за развлечение, но и за повишаване на гражданската култура сред младото поколение. Макар и позициите му да са понякога противоречиви, това е част от неговия стил – да предизвиква хората да мислят, обсъждат и да търсят истината. 

Освен Youtube канала му, негово друго хоби са пътуванията. Те са важна част от живота му. Според него те разширяват кръгозора и ни помагат да не сме тесногръди. 

"Аз не обичам да редя на пасианси, да играя настолни игри или да решавам судоку. Обичам приключения, защото за мен те са едно обогатяване, и така мога да съм по-критичен към мястото, където живея. Защото виждам какво се прави в развити или в по-малко развити страни от нашата. И мога веднага да направя някаква съпоставка с това, което виждам тук. Било то добра съпоставка или лоша съпоставка. Разбира се, съм ходил и в страни, които не изглежда толкова добре, колкото България. България изглежда като една много по-развита цивилизация от тези страни, в които съм бил. Независимо от това, за мен това е нещо изключително важно", казва той. 

Чефо е обиколил голям брой държави, видял е всякакви култури. Но като млад човек той усеща, че принадлежи в България. Смята, че е полезен на страната си, независимо от политическата обстановка у нас. Затова насочва и контента си към политика - за да активизира хората с качествено мнение у нас, които често остават в ролята на зрители.

"Не може хората да стоят настрана и да оставят на олигарси, на необразовани, крайно емоционални и крайно неквалифицирани да задават дневния ред. И не защото има нещо лошо да си необразован. В никакъв случай не заклеймявам онези, които не са успели по една или друга причина да се реализират чрез образование в този живот. Просто става дума за това как интелигентният човек по-често знае кога да мълчи и предпочита да мълчи, докато откровено простият обожава да говори и да вика. И това е големият дисбаланс. Но искрено ми се ще кадърните хора да са малко по-активни. YouTube е една малка проекция на това, което се случва в държавата и в света", казва Чефо. 

Едно от нещата, които ютюбърът ненавижда, е политическата пропагандата, която се разпространява от други влогъри в платформата. Той смята, че пропагандаторите в "Ютюб" успяват да пробият с насаждане на много ниска палитра от човешки емоции - с омраза, съмнение, гняв. 

"Те работят с този диапазон човешки чувства. Докато аз наистина се старая да бъда малко по-положителен герой. И е логично да имам по-малко гледания", казва той.

Той не се страхува да изразява свободно своето мнение, не се страхува да се цепи и от "стадото" и да бъде заклеймен. И като човек с активна гражданска позиция това е едно от нещата, които го разгневяват. В този ред на мисли го питаме дали хората, които се сливат с тълпата, се страхуват от кенсъл културата. 

"Добра питанка... То не само от кенсъл културата. Тях ги е страх от много неща. На първо място, от финансово неблагополучие и безпаричие генерално. Защото те, когато застават над по-популярните мнения, най-често го правят с идея на капитализация на тяхната позиция. И го правят от користни подбуди. Аз не казвам, разбира се, само за да си опърничав, да избираш винаги позицията на по-малкия. Но трябва да съумяваш ти да имаш някаква идентичност като гражданин, като индивид. Защото само когато сме отделни индивиди, ние наистина можем да представляваме истинско общество, което не е стадо. Когато имаме еднакви мнения по всички въпроси, ставаме стадо. И то това е и красотата на нашия обществен строй, който е толкова разкладен в момента. Поради една или друга причина. Ние можем да сме наистина всякакви хора под него."

С годините Чефо се е научил да не се гневи на нищо, защото според него гневът е само и единствено слабост. Според него политиката е шоу-бизнес за грозни. И когато става въпрос за управляващите ни, определено не може да скрие чувствата си. 

"Мен ако някой ме разгневи, значи аз съм се повлиял до такава степен, че аз губя накрая. Но нещо, което наистина ме замисли колко надолу падаме като общност и като нация, бяха последните сцени от закриването на Народното събрание. Наистина не успях да проумея как това е възможно в европейска страна. Ние не сме бананова република, не сме трети свят. 2024 година е. Аз гледах едни хора с поведението на шестокласници, които пазят на дъската да не се напише нещо с тебешир от някой друг ученик. Само трябваше с хартиени самолетчета да се захвърлят. Това е абсурдно. Това са зрели, големи хора. Но очевидно сме позволили до такава степен в нашия клас, не от 26 души, ами от 240 души, да вкараме повече калпазани. И повече хора, които явно са стояли предимно на последните банки в класните стая, рядко са ходили на олимпиади, рядко са вземали частни уроки и генерално не са обичали да учат. По-голямата част от тях най-вероятно са издрусквали зубърите в междучасието да им изпадат стотинките. И точно това поведение в момента ние наблюдаваме от тях в парламента."

Чуйте целия разговор на Еля Изетова с Чефо в подкаста и се абонирайте за нашия Youtube канал.