OffNews.bg

КГБ и ДС опитали да убият Берлингуер, разказва италиано-български филм с продуцент Мартичка Божилова

На 22.11.24 г., петък от 19 часа в зала 1 на НДК ще има премиера голямата италиано-българско-белгийска продукция "Берлингуер. Голямата амбиция". Това ще се случи в рамките на Киномания. Целият български екип на филма и самият му режисьор ще представят филма. 

"Берлингуер. Голямата амбиция" е биографичен филм с нов поглед към Енрико Берлингуер - комунистът, който се изправи срещу Брежнев. Берлингуер е бил секретар през 70-те години на XX век в Италия на най-важната комунистическа партия в Западния свят с повече от 12 милиона избиратели, воден от голямата амбиция да постигне социализъм в условията на демокрация чрез „исторически компромис" с християндемократите на Алдо Моро и доближил се на крачка от промяна на историята.

Филмът започва с неуспешния, държан в тайна атентат, извършен срещу Берлингуер през 1973 г. в София. Елитни български актьори, възстановка на Кремъл в Зала 1 на НДК, уникални архивни кадри от София и знакови български сгради от соц епохата дават автентичния облик на филма.

"Берлингуер. Голямата амбиция" е италиано-белгийско-българска копродукция с копродуцент от българска страна АГИТПРОП, осъществена с подкрепата на ИА „Национален филмов център". Сред съзвездието от италиански актьори във филма в ролята на Енрико Берлингуер блести италианската звезда Елио Джермано (с награди от Кан и Берлин). Режисьор на филма е Андреа Сегре (носител на награди от Венеция, на „Златен глобус" и на наградата на Европейския парламент „Лукс"). Оператор на филма е белгиецът Беноа Дерво, постоянен оператор на филмите на братя Дарден.

70-те години на миналия век днес ни изглеждат като друг свят. Тогава всеки трети италиански гласоподавател е подкрепял Комунистическата партия, но тогава политическите дебати на Ботуша сякаш са били по-искрени и са имали по-голям смисъл, отколкото тези у нас, отвъд Желязната завеса. Италия е имала един голям реформатор и визионер от комунистическата си партия - харизматичен и прозорлив. Енрико Берлингуер. Когото ние в България сме се опитали да убием по настояване от Москва.

Именно този период от италианската история и един от най-значимите й герои представя на голям  екран „ ерлингуер. Голямата амбиция“. Новият филм на Андреа Сегре е посветен на тази важна историческа фигура - националния секретар на Комунистическата партия Енрико Берлингуер. Както OFFNews писа, с подобен наплив на тълпи и с известно съжаление за изгубените надежди се откри и 19-ият Римски филмов фестивал, който беше домакин на световната премиера на филма в рамките на конкурса „Прогресивно кино“.

Как се получава така, че именно една от най-разпознаваемите по света продуцентски къщи в България "Агитпроп" става копродуцент на този голям италиански филм? В подкаста на OFFNews Искра Ангелова е поканила Светослав Добрев (изиграл прекрасно Тодор Живков) и Мартичка Божилова, продуцентка на филма. 

За българския и италианския екип на филма, за снимките на българска почва, за особеностите на възстановките, които са се случили у нас - включително и на Кремъл, за начина на работа с режисьора Андреа Сегре, за особеностите на подобна полудокументална работа на международно ниво - за всичко това разказват гостите ни. 

"Това е филм, който се крепи почти изцяло на широките рамене на Елио Джермано, който влиза в обувките на политика, оформил историята на Италия", пише пресата. Филмът не е замислен като традиционна биографична лента и се фокусира върху конкретен период от време, между 1973 и 1978 г., когато секретарят на най-голямата комунистическа партия в западния свят (с над един милион и седемстотин хиляди членове и над 12 милиона гласа) достига своя връх и преследва голямата си амбиция да помири социализма и демокрацията, опитвайки се да води диалог с управляващата партия „Християндемокрация“ - така нареченият „исторически компромис“ - за да избегне падение като това на Алиенде в Чили.

"От момента, в който избягва покушението срещу председателя на Християндемократическата партия Алдо Моро в София, поръчано от българските тайни служби и извършено от Червените бригади, и сред партийните събрания и срещите с работниците, които попиват всяка негова дума, след речите в парламента и пътуванията до Москва (където не споделят възгледите му), разказът на филма за обществения му живот се наслагва върху личния (въртящ се около съпругата му Летисия, изиграна от Елена Радоничич, и четиримата му синове, с които води страстни политически дебати), за да нарисува портрета на човек, обладан от благородната си идеология почти до степен на обсебване.," пише Cineuropa. 

Събитието е част от СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност - инициатива, посветена на 25-годишнината от падането на Берлинската стена: walls.culturecenter-su.org