OffNews.bg

Една трета от сиренето е вносно, от кашкавала - половината

Войната между големите търговски вериги и Земеделското министерство, което иска квоти за българска продукция в магазините, днес стигна връхната си точка. Веригите обвиниха министър Танева, че не защитава българското производство, а някой олигарх. Националната асоциация на млекопроизводителите, която обединява над 230 български производители, излезе с декларация, в която защити министър Танева.

За това колко е нужна подкрепата за българските производители на млечни продукти, разговаряме с председателя на Асоциацията Владислав Михайлов.

Защо е нужно да се подкрепят българските производители в този момент?

Поради две причини. Едната е краткосрочна - извънредните мерки, извънредната ситуация, силното свиване на пазара с оглед това, че самите хора, потребителите, са в много неизгодна позиция с оглед на извънредните мерки. Като цяло пазарът се свива. Намаляват се и каналите за износ. А в същото време сме във сезон, в който излиза новата реколта, млеконадоят се увеличава. 

Дългосрочната политика е, че в годините назад веригите провеждат една чисто тяхна си корпоративна политика, при която се води икономическа война с цел те да реализират едни ненормално високи печалби. Като цифрово изражение млекопреработвателните предприятия, които успяват да работят с веригите се борят за рентабилност между 5 и 7% и невинаги успяват да я получат. Докато при веригите говорим за 35% като минимум, за някои продукти се работи на 50 и над 50% рентабилност. Това не е нормална ситуация, още повече в сегашното кризисно положение.

В тази криза веригите продължават ли да продават вносно прозиводство? Как то въобще стига при тия мерки по границите?

Давам цифрите, които Йордан Матеев от Сдружението за модерна търговия изнесе. Около 64% от млечните продукти са български. Т.е. повече от една трета от млечните продукти, които се продават във веригите не са български. 25 до 30% от българското кисело мляко всъщност е вносно. Гръцко и румънско. Произведено в Атина и произведено в Букурещ. над 50% от кашкавала, който се продава във веригите не е български.

А откъде идва?

Основно от Унгария, но също и от Австрия, от Гърция. Бялото саламурено сирене - една трета от него не е българско, идва най-вече от Гърция. Пресните млека - в сектора UHT е ужасно - 80% от млякото не е българско. Продава се предимно полско, немско, латвийско мляко. Единственият продъкт, който е относително твърдо и над 90% български е свежото прясно мляко, тъй като то е с много нисък срок на годност и е трудно за внос. Ако можеха, щяха да внасят и него.

Защо внасят? По-евтино ли им излиза?

Една голяма компания, която работи в Румъния, например, може да работи у нас и на нулата, и под себестойност, докато завземе пазарен дял. А това убива нашите производители.

А на самите етикети маркирано ли е, че стоката не е българска?

Само с едно номерче - санитарния номер. Понякога пише и производителя, но понякога пише дистрибутора, който е с български адрес. Ако много се вгледаш в етикета можеш да разбереш дали е българско, но е прикрито.

На колко хора е заплашено препитанието, ако не бъдат приети предложенията на Земеделското министерство?

230 са българските предприятия, повечето от тях са малки и средни. Те нямат достъп до тези вериги. И ако продължи влизането на чужда стока в големите вериги, дори тези предприятия, които имат достъп до големите вериги ще почвнат да натискат надолу - към по-малките магазини и така ще изместят от тях малките производители. Така че малките предприятия, които са заплашени от фалит са десетки.