OffNews.bg

Доц. Ивайло Лазаров: Тренировките на открито са най-доброто средство за активен отдих, дори и в горещите дни

Вдъхновени от кампанията “Нестле за Живей Активно! Лято 2024” Лято и нейното предизвикателство, си говорим с доц. Ивайло Лазаров за физическата активност през горещите летни месеци. Той е част от екипа на Националната спортна академия, дългогодишен партньор на инициативата. В следващите редове ще откриете ценни съвети за справяне с високите температури по време на летния сезон и по-специално за това как да останем активни дори и в жегата.

При какви температури започваме да усещаме влиянието на топлото време? И вярно ли е, че хората се чувстват по-изморени в горещите дни?

Неуспорим факт е, че високите температури оказват огромно влияние върху цялостното състояние на тялото ни. Когато прекараме по-дълго време спортувайки на открито, дишането ни може да започне да се учестява, пулсовата честота също, а това води до нарушена работа на тялото и по-бързо настъпване на умора. Но тези фактори са строго индивидуални за всеки организъм – някои хора обичат да тренират на по-хладно време, а други на по-топло – следователно, умората настъпва в различни етапи. Във всички случаи, когато температурата надхвърли 30 градуса по Целзий, тялото започва да изпитва затруднения. Ако по време на тренировка ви прилошее или се почувствате замаяни, бързо потърсете сянка и вода.

Различни проучвания показват, че температурата оказва влияние върху съня. От Вашия опит – вярно ли е това твърдение?

Сънят е от изключително значение за възстановителния процес на организма и ума. От изключително значение е и температура в стаята, в която спим, да бъде регулирана и не твърде висока. Свежият и леко прохладен въздух по време на сън е много полезен за нас, тъй като това помага на тялото да си почине пълноценно. Високата температура активира охладителната система на тялото (потене), което прави съня неспокоен. Спортистите са наясно колко важна е почивката, защото ако са недоспали, представянето им на тренировка не е толкова добро и изпитват много повече затруднения.

Какви рискове и ползи за организма крият тренировките на открито през горещите летни месеци?


Тренировките винаги трябва да са съобразени с моментното ни състояние, както и с възможността ни за адаптация, независимо каква е температурата навън. Физическата активност през топлите дни обаче, може да донесе както ползи, така и рискове за здравето. Например, рязкото повишаване на температурата може да доведе до задух, а дори и до загуба на съзнание. Въпреки това, тренировките на открито са най-доброто средство за активен отдих, дори и в горещите летни дни.

Трябва ли да променяме тренировката си, когато температурите навън са по-високи?

Подготовката за основната част на тренировката не се променя. Топлото време не означава, че ни е нужно по-малко време за разгряване, а напротив – трябва да бъдем още по-внимателни и да слушаме тялото си. При професионалните спортисти, начинът, по който протича тренировката през лятото не се променя, тъй като те имат нужната подготовка. Телата им лесно се адаптират към различните градуси и метеорологични условия, поради факта, че спортуват целогодишно и имат изградени навици. За разлика от професионалните спортисти, любителите на спорта трябва да обръщат внимание на времетраенето на тренировките, които правят на открито.

Какви са най-важните мерки, които трябва да предприемем, за да се предпазим от дехидратация, а и за да охладим тялото си?

В топлото време всеки човек изразходва 2-3 литра течности на ден, а трениращият човек още повече. Затова, нужното количество вода, което трябва да приемаме дневно е около 3 литра. Електролитните напитки са много добър начин да се хидратираме преди и по време на тренировка. Те са важни, защото докато спортуваме, при обилното потене се изхвърлят много микроелементи и минерални соли, които е добре да доставим на тялото още по време на натоварването.
Как да се храним през тези месеци, за да поддържаме оптимално здраве?

Храненето, както и добрата хидратация, са от изключително значение за поддържане на оптимално здраве. Тъй като високите температури притъпяват чувството за глад, през лятото е препоръчително да се приема лека храна и много течности. Важно е да консумираме храни плодовете и зеленчуците, които ни засищат, но не придават чувство за тежест и преяждане.

Какви са рисковете от прекомерното излагане на слънце и как можем да ги минимизираме?

Важно е да не подценяваме високите температури, както и мястото и времето на тренировката. Прекомерното излагане на слънце може да доведе до прегряване и обезводняване на тялото, а това е изключително неблагоприятно за организма ни. Тренировките рано сутрин или късно вечер, сенчести меса, нужното дневно количество течности, както и подходяща екипировка и слънцезащита, са няколко важни елемента, които помагат да избегнем риска от слънчасване. Най-рисковите групи хора са тези с високо кръвно налягане и хронични заболявания. Разбира се и всички, за които топлите дни са не повод за радост, а предизвикателство. Охлаждането на тялото винаги е водещо за всеки един човек през лятото, а водните спортове са идеално средство за това. Въпреки че сте във водна среда не забравяйте да пиете вода. Дехидратацията може да ви дезориентира, а когато сте в открити води това може да бъде много опасно.