Д-р Ваня Нушева: Стройната търговия с гласове с десетници и стотници започна 2005 г. (видео)
В подкаста на OFFNews гостува д-р Ваня Нушева, преподавател в Софийския университет и дългогодишен изследовател на българската избирателна система, и по-конкретно - на методите за търговия с гласове в България. Разговаряхме за схемите за търговия с гласове у нас, еволюцията им през годините и потенциала на предстоящите предсрочни парламентарни избори да има увеличение на купения вот.
Ваня Нушева посочи, че проблематиката с купения и контролиран вот е обект на изследвания на неправителствени организации, учени и медии още от периода 2007-2009 г. Тя заяви, че организираните схеми за купуване на гласове са се появили през 2005 г., когато е била въведена "стройна организация":
"Тогава стана ясно, че в изборния процес се мобилизират посредници, които са в сенчестия бизнес и имат нелегална търговия. Те започнаха да бъдат използвани, за да купуват организирано гласове. Тогава се появиха десетниците и стотниците, които имат ангажимента под строй да организират, така че да са наясно по колко човека може да се разчита на човек, че ще доведе и ще купи. Тогава започна организираното купуване на гласове и ролята на НДСВ беше много голяма в този процес."
Тя каза, че в местните избори през 2007 г. е продължила тази тенденция, а през 2009 г. вече се е откроила и в парламентарните избори. По думите ѝ след това са се разнообразили схемите на купуване на вот, включително се появява и т.нар. пирамидален модел.
Ваня Нушева акцентира върху влиянието на местната власт в малките отдалечени населени места в купуването на гласове, където общините са единственият реален ресурс за местния бизнес да получи достъп да средства и обществени поръчки:
"Те също се оказа от тази схема за въздействие върху избирателите. Много често можехме през годините да видим как влияят кметове и общински съветници в малки населени места върху начина как гласуват хората. Случаят с Доспат е показателен, че на местно ниво много ефективно се мобилизират ресурсите, когато трябва да се повлияе на гласоподавателите."
Д-р Нушева посочи, че зависимостта на местния бизнес е важна предпоставка за купен вот. По думите ѝ от 2016 г. методите за въздействие са станали все по-рафинирани.
"Няма как да видите прякото раздаване на пари или на материални облаги - във вид на дърва, работни облекла и т.н. - точно преди изборите. Това през 2009 г. можеше да се види. Причината за това са промените в Наказателния кодекс и освен това е морално обществено неприемливо да посочиш, че си участник в схема за купуване на гласове."
Тя заяви, че организацията по купуване на гласове започва много рано, а ролята на посредниците е много важна, така че да се скъса веригата между партията, която има нужда от гласове, и избирателите - и тук ролята на криминалния контингент става много важна.
Ваня Нушева обърна внимание и на това, че в схемата се мобилизират хора, работещи в сферата за социални помощи. По думите ѝ те са съществена брънка във веригата местни власти-кметове-общински съветници и подчинени администрации. Цялата тази верига се мобилизира при купуването на вот.
"Това е въпрос, който стои с голяма острота за хората, които нямат образование и са неграмотни, но са социално слаби. За да получат помощ от държавата, те се нуждаят от посредник в повечето случаи. Мои изследвания през 2015 г. показват, че има голямо обществено недоволство в хората, които не участват в схеми за гласове, а имат нужда от социална подкрепа. Те ми казват: "Не може ние да чакаме за помощи, а тези хора веднага да ги получават". По избори тези граждани се "отблагодаряват" за тази подкрепа от общината. Ето колко важно е образованието за контролирания вот."
Тя добави, че дърводобивът също е много разпространен начин да се оказва влияние върху избирателите, особено прези зимните месеци заради лошо време, за да гласуват за дадена формация.
Д-р Ваня Нушева каза още, че в международен план се наблюдава възход на популистките партии и намаляване на доверието към традиционните и утвърдени формации.
"Има редица сътресения, породени от международните конфликти и от мигрантските потоци, които се стичат към Европа и създават нови линии на напрежение в политическия живот. В този контекст виждаме, че популистките партии придобиват един сериозен дял в българския парламент и успяват да променят дневния му ред и да изместят фокуса към теми, които се използват за помпане на подкрепата популистки политически проекти."
Целия разговор може да чуете във видеото по-горе. Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!