OffNews.bg

Живеем в пренаселени домакинства, а в същото време 1,2 млн. жилища пустеят

Българското население живее в пренаселени домакинства, а в същото време 1 220 416 жилища са необитаеми, сочат данни на регионалното министерство.

Те бяха обявени в сутрешния блок на bTV от зам.-министъра на регионалното развитие Малина Крумова.

През 2011 г. населението на страната ни е било 7 327 224 души, живеещи в 3,3 милиона жилища, сочат данните на НСИ. Празните жилища в градовете са 25,45%, а тези в селата – 42,96%. 

Процентът на празните жилища в Софийска област е много висок – 48,2%. За Перник той 44,9%, а в Бургаска област – 43,7%.

„Причините да са празни са много. Често те са наследствени и съществуват спорове, които не се уреждат, като междувременно апартаментите стоят празни”, обясни зам.-министър Крумова. Другата причина е, че има много хора, които са заминали за чужбина и не отдават, нито продават жилищата си.

Около 40% от домакинствата в страната ни са пренаселени, коментира още Крумова. Държавата предвижда данъчни стимули за отдаването или продажбата на празните апартаменти, но това може да бъде направено едва след адекватно разглеждане на жилищния проблем.

Парадоксът е, че по показателя "осигуреност с жилища" България е поставена добре с 550 жилища на всеки 1000 души от населението. Затова по време на планираното за 2021 година ново националното преброяване ще се съберат и повече данни за жилищата.

От разговора стана ясно, че бъдещата стратегия на държавата за жилищната политика предвижда по-прозрачен пазар за имоти, стандартизиране на имотните оценки и предоставяне на по-ясна информация за възможностите на пазара. Законодателни промени се очакват и за по-голяма защита на наемодателите, които сега често са принудени да плащат стари сметки на некоректни наематели и ги отказва да дават жилищата си под наем.

Предстои държавата да обяви и новите условия за саниране на жилищни сгради. То ще е с държавна подкрепа, но собствениците ще участват и със свои финанси, напр. с нисколихвени кредити.