Защо инвестициите заобикалят България
В периода преди кризата България се оказа най-привлекателната страна за преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в региона на Централна и Източна Европа. През 2006 г., 2007 г. и 2008 г. България водеше класацията убедително с двуцифрени числа за отношението между преки чужди инвестиции и БВП. Кулминацията беше достигната през 2007 г., когато ПЧИ в страната се равняваха на близо 30% от БВП.
Данните са на БНБ.
В последните години обаче България изостава сериозно в привличането на капитали, като спадът през 2016 година е с над 1/3 в сравнение с 2015 година.
Ето основните причини:
- С намаляващо население и намаляващи инвестиции не можем да развиваме ускорено икономиката на България.
- България залага за привличане на чуждестранни инвестиции на сравнително ниските данъци и разходи за труд, но тези фактори са само добра основа, но не и решаващо условие при вземането на инвестиционно решение.
- Преките чуждестранни инвестиции у нас остават на ниски нива поради несигурната бизнес среда и неефективната борба с корупцията.
За да привлече повече преки чуждестранни инвестиции, България трябва да работи върху нивото на прозрачност и усещането на инвеститорите за предвидимост и сигурност. Ако искаме да видим повече външни инвеститори в страната, трябва да се опитаме да излезем извън клишето на ниските данъци и евтината работна ръка.
Статията на финансиста Румен Гълъбинов е написана за OFFNews.