Защо ЧЕЗ иска нощният ток да поскъпне със 70%? Ето обяснението
Вдигане на нощната тарифа на електроенергията с близо 70% от 1 юли поиска енергоразпределителното дружество ЧЕЗ, което снабдява потребителите в Западна България и Плевенско.
Това стана ясно след като Комисията за енергийно и водно регулиране публикува на сайта си заявленията на електроенергийните предприятия за промяна на цените на услугите от 1 юли.
ЧЕЗ, която вече повече от две години се опитва безуспешно да продаде бизнеса си у нас, предлага увеличение с 69.54% до 0.09623 лв./квтч за нощната енергия. В момента един киловат струва 5,676 стотинки между 23 часа вечерта и 7 часа сутринта по лятното часово време и от 22 часа до 6 часа през зимата.
Поисканото увеличение от страна на българското поделение на чешката държавна компания прави впечатление, тъй като останалите две ЕРП-та - ЕВН, което обслужва Югоизточна България и Енерго Про в Североизточна България, не искат почти никаква промяна на цените на тока за периода 1 юли 2020 г. - 30 юни 2021 г.
Тогава защо ЧЕЗ претендира за подобен скок на цената и то в момент на пандемия и когато много хора изпитват финансови затруднения от неочаквано сполетялата света криза.
От компанията са категорични, че предложените от нея цени са изготвени в съответствие с действащата нормативна уредба и регулаторните принципи. А именно, че тарифите трябва да позволяват да бъдат покрити разходите на дружествата, да осигуряват изпълнението на законовите и лицензионни задължения, както и позволяват достигане на европейските стандарти за качество на доставките и услугите.
Според енергото, обслужващо и София, в момента е налице кроссубсидиране при действащите цени. Ето защо смятат така.
„ЧЕЗ Електро България" АД предлага изравняване на нощната тарифа за битовите и стопански потребители, съответно на 96,27 лв./МВтч за стопанския и 96,23 лв./МВтч за битовия сегмент. По този начин ще се преодолее и наблюдаваната тенденция за утвърждаване на цени за нощна енергия под нейната себестойност. В момента цената на нощната енергия за битови потребители е 56,76 лв./МВтч, при покупна цена от НЕК 89,67 лв./МВтч", заявяват от компанията.
От ЧЕЗ твърдят, че всеки продаден киловатчас ток по нощна тарифа им е на загуба.
Основателна ли е позицията на ЕРП-то?
Отговорът е "по-скоро да". Това е така по простата причина, че НЕК им продава електроенергията по една тарифа, при която няма ден и нощ.
Ако ни дават по-евтин ток през нощта, разбира се, че ще го продаваме по-евтино, категорични са от енергото. Но това не е така.
Всъщност нощната тарифа за електроенергията у нас е трън в очите на собствениците на ЕРП-та у нас още от момента когато мрежите бяха приватизирани още по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски. Сегашният изненадващ ход на ЧЕЗ вече е играна и до голяма степен - бита карта. Минат се - не минат няколко години и все някое от енергоразпределителните дружества повдига въпроса за нощния ток.
После?
После чиновникът от енергийния регулатор обяснява на съответното ЕРП колко не е право и оставя претенциите или напълно, или частично неуважени.
С висока степен на сигурност може да се прогнозира, че и сега КЕВР няма да постъпи по различен начин. Въпреки че генералното решение е съвсем другаде, а именно, че НЕК би трябвало да продава по различни тарифи електроенергията в чак пик и тази в часовете на ниско потребление през нощта.