Законът за БНБ бе приет на първо четене
Парламентът прие на първо четене законопроект за промени в Закона за Българската народна банка, така че да имаме готовност за влизане в еврозоната.
От 184 гласували народни представители, "за" бяха 130 (ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС), "против" - 45 (Възраждане, БСП), а 9 депутати се въздържаха (ИТН, БСП).
Със законопроекта се урежда статутът на еврото като парична единица и се определяне дизайнът на евромонети от България. Регламентира се пускането и изваждането от обращение, замяната, обмяната и възпроизвеждане на евробанкноти и евромонети.
В законопроекта не е заложена дата за влизане в еврозоната, но целта, обявена от финансовото министерство, е това да стане на 1 януари 2025 г.
Вчера по време на дебатите по законопроекта в пленарната зала, гуверньорът на БНБ Димитър Радев призова депутатите да не замесват банката в политически интриги. Според него решението дали да влезем в еврозоната, или не, е идеологически и политически избор, а не икономически.
Димитър Радев също така отбеляза, че е странно, че доклад на БНБ от 2022 г. за ползите и минусите от приемането на еврото, не се разглежда в Народното събрание, както би трябвало.
БНБ недоумява защо докладът ѝ за ползите и минусите от еврозоната не се обсъжда в НС
Днес гласуването по законопроекта практически премина без дебат, след което започна традиционният петъчен парламентарен контрол.
Идеята на законопроекта е изцяло да замени приетия през 1997 г. настоящ закон за БНБ с влизането на България в Международния валутен фонд. Структурата на банката обаче ще остане същата.
Разписва сее възможността БНБ да управлява чужди активи - на ЕЦБ, централни банки извън европейската система, международни организации, държавни институции и фондове.