OffNews.bg

Webit отказа предложените 350 000 лв. от правителството, публикува хронология на казуса

Фондация Webit отказа предложената помощ - наемане на площ в НДК за 350 000 лв. -от служебното правителство. Причината - финансирането е "без ясна визия за стратегия и роля на държавата как да се възползва от форума".

В понеделник служебното правителство предложи да поеме разходите по наема на помещение в Националния дворец на културата за 350 000 лв., вместо обещаните от правителството на Николай Денков 4,7 млн. лева.

От позицията на форума, изпратена до медиите, става ясно, че "кабинетът на последното редовно правителство на България покани Webit, да стане ракета-носител на проекта "Бранд България" под лидерството на Мария Габриел, с цел да привлече инвестиции, възможности за местната икономика и да създаде положителен международен образ на страната". 

Не става ясно от кого обаче е дошла поканата към Webit. 

До казуса се стигна, след като преди седмица изпълнителният председател на фондацията Пламен Русев алармира, че "бездействие на държавната администрация въпреки поет ангажимент България да е страна партньор в тазгодишното издание на Webit е на път да се превърне в международен скандал, в който важни и влиятелни хора ще се почувстват излъгани".

По думите на Русев държавните институции дори не отговарят на кореспонденцията с организаторите, макар че през януари Министерският съвет е взел решение Българската държава да участва като страна партньор. Целта била развитието на "Бранд България", а форумът Webit е приел ролята на основен двигател и е поел ангажимент да привлече стотици медии, представители на правителства от Европа и света и големи инвеститори в България.

Два дни по-късно дойде и отговор от служебния премиер Димитър Главчев, според който през януари от Webit се договорили за "официален прием на министър-председателя" по време на събитието, до който достъп да имат хората с "Platinum ticket". "Продажбата на билети на стойност до 3000 евро без ДДС категорично и по никакъв начин не може да бъде обвързвана с възможност за участие в официален прием на министър-председателя", пишат от Министерския съвет.

Главчев допълни, че настоящото служебно правителство не се е договаряло за участие във форума.

"Служебното правителство предлага на Webit финансиране без ясна визия за стратегия и роля на държавата как да се възползва от Форума. В такъв случай, считаме, че каквото и да е финансиране би довело до ненужно харчене на парите на данъкоплатците. А това е несъвместимо с нашите принципи", пишат от фондацията.

(Последното редовно) правителство заяви ясно желанието си страната ни да се присъедини към държавите, които имат свой подобен световен форум. В Европа такива форуми се провеждат в Португалия, Финландия, Франция и много други страни, които отделят между 15 и 40 милиона лева годишно за партньорство със събития като Webit, за да позиционират държавите си като атрактивни дестинации за иновации, инвестиции и таланти, допълват още в позицията си оттам. 

От фондацията са категорични, че Webit никога не е искал нищо от държавата.

"Държавата покани Webit със задачата да проведе глобално Webit събитие в София, в мащаб който никога не се е случвал в страната досега. Министерствата дефинираха нуждите си от билети и изложбени площи, които трябваше да бъдат дадени от тях на бизнеса, иновативната екосистема и младите хора на България", пише още в позицията.

Не става ясно дали форумът ще се проведе. 

Въпреки това от Webit публикуват и хронология на кореспонденцията им с властта, от която става ясно, че поканата е получена още през август 2023 г., а фондацията приема през януари 2024 г. Месец по-късно министерствата на 
на икономиката, на образованието и на иновациите заявили ясно исканията си към Webit, включително брой билети.

През април започват безуспешни опити на Webit да се свърже и получи информация от новото правителство - служебно - за това как и въобще продължава ли работа по проекта.

Месец след това е входирано е първо официално писмо до служебния премиер. Писмото съдържа 14 страници с подробна информация за проекта и дейностите по него и молба за становище от правителството за участието му в проекта, което е останало без отговор.

През юли от Webit изпратили второ официално писмо до служебния премиер и служебните министри на икономиката, иновациите и образованието. И то останало без отговор. Последвало отвореното писмо, изпратено и до медиите

Според фондацията два дни по-късно от пресслужбата на Министерски Съвет разпространили "неточна информация", че Webit продава билети за прием на премиера и Главчев се дистанцира от участие.

От Webit обясняват, че приемът е съгласуван и е бил част от задачите, поставени на фондацията от Министерския съвет на правителството, приело решението.

Още същия ден Webit заявява, че предвид така създалата се ситуация се отказва от проекта. На 26 юли фондацията получава покана за среща, а редица организации настояли Webit да не се отказва и да направи още един опит да намерим решение на казуса.