OffNews.bg

Ще спре ли Русия газа за Европа? Москва вече не може да докаже колко газ подава

На 8 август транзитът на газ през украинската газотранспортна система е намален с 5% спрямо предходния ден и с 12% към 6 август, по данни на компанията. Падането се случи на фона на военните действия в Суджанския район на Курска област, където се намира газоизмервателната станция (ГИС) Суджа - единствената днес, през която се изпомпва гориво за Украйна.

Официалният представител на "Газпром" Сергей Куприянов каза пред репортери, че на 8 август компанията е доставяла руски газ за транзит през украинската газопреносна система в обем, "потвърден от украинската страна" - 37,3 милиона кубически метра.

От статистиката на "Газпром" става ясно, че това е минималният дневен обем на транзита от началото на годината - на това ниво е било изпомпването на 1 януари. Текущите доставки за Европейския съюз и Молдова при транзит през Украйна са с 12% по-малко от средния дневен обем през юли - началото на август тази година. Намаляването на изпомпването започва на 7 август, когато транзитът възлиза на 39,4 милиона кубически метра. м срещу 42,4 милиарда кубически метра. м предния ден. Газпром не обяснява причините за намаляването на изпомпването.

ГИС "Суджа" се намира на няколко километра северозападно от едноименния град. През него газът навлиза в контролираната от Украйна Сумска област за по-нататъшно изпомпване към Европа. Преди началото на войната в Украйна транзитът се осъществяваше през две станции, но през май 2022 г. Киев отказа да приема заявки за изпомпване на гориво през ГИС Сохрановка в Ростовска област, откъдето се доставя газ на територията на окупираната от Русия Луганска област. Украинската страна обясни това със „загубата на контрол“ върху съоръженията на хидротехническите съоръжения, оценявайки ситуацията като форсмажорни обстоятелства.

През януари-юли 2024 г. Газпром е изнесъл 8,98 милиарда кубически метра за Европа транзит през Украйна, което е с 10% повече в сравнение със същия период на миналата година, сочат изчисления на "Ведомости", базирани на данни на компанията. Среднодневният обем на доставките през първото полугодие е около 42 млн. куб.м. м на ден, което е близо до максимално възможното ниво на изпомпване през ГИС „Суджа“ (42,4 млн. куб. м). През юли тази година през украинската газотранспортна система в Европа бяха доставени 1,3 милиарда кубически метра или 42,3 млн. куб.м. на ден.

Транзитът през Украйна е един от двата оставащи маршрута за доставки на руски газ за Европа чрез тръбопроводи. Втората е една от двете тръби на газопровода "Турски поток", през другата газът отива за турския пазар. Чрез украинската газотранспортна система газът се изпомпва към страните от Централна и Западна Европа (сега основно към Австрия, Унгария и Словакия), както и към Молдова. Чрез „Турски поток“ се доставя газ за страните от Балканския полуостров (България, Сърбия, Босна и Херцеговина и др.) и за Унгария.

Вечерта на 6 август части на украинските въоръжени сили (ВСУ) нахлуха на територията на Курска област, след което напреднаха към областния център Суджа и към момента контролират както града, така и газоизмервеателната станция.

Нахлуването на украинските въоръжени сили и избухването на военните действия в района на Курск провокираха повишаване на спот цените на газа в ЕС. На 8 август цената на септемврийските фючърси в най-ликвидния европейски център на TTF в Холандия за първи път от декември 2023 г. надхвърли 450 долара за 1000 кубични метра и достигна $455,5. 

Игор Юшков, експерт от Финансовия университет към правителството на Руската федерация, смята, че ГИС Суджа ще може да продължи да доставя газ. Като примери за непрекъсната работа на енергийната инфраструктура в условията на военни действия той цитира сирийската енергийна система на територията, превзета от бойци на ИД (забранена в Русия), и Запорожката атомна електроцентрала, където украински специалисти продължиха да работят след нейното преминаване под руски контрол.

Управляващият партньор на AVG Legal Алексей Гавришев припомня, че от началото на руското нахлуване в Украйна Газпром никога не е спирал доставките на газ за Европа, тъй като това е изпълнено с финансови и репутационни загуби за компанията.

Транзитът през Украйна представлява приблизително половината от износа на Газпром за Европа. През 2023 г. по този маршрут са изпратени 14,6 милиарда кубически метра. м. Според експертите годишните приходи на Газпром от транзита на газ през украинската газотранспортна система са около 5,3–6 милиарда долара.

Юшков отбелязва, че Газпром в настоящата ситуация може да обяви форсмажорни обстоятелства и да спре транзита, позовавайки се на невъзможността да се отчетат обемите газ, изпомпвани през ГИС Суджа. Но всъщност спирането на транзита според него зависи не от позицията на компанията, а от политическото решение на висшето ръководство на страната. Това ще зависи от момента на възстановяване на контрола на Русия върху територията на Курска област, добавя Юшков. Генералният директор на Института за национална енергетика Сергей Правосудов казва, че „вероятността за спиране на транзита е минимална“.

Гавришев отбелязва, че причината за обявяване на форсмажорни обстоятелства може да бъде официалното признаване от страна на властите на изземването на ГИС от украинските военни или въвеждането на специална ситуация в региона. На 7 август изпълняващият длъжността губернатор на Курска област Алексей Смирнов реши да въведе режим на извънредно положение (ЧП) в региона. Форсмажорната ситуация ще намали шансовете на европейските купувачи на Газпром за успех в съдебните процедури, казва Гавришев.

Според Юшков Унгария, ако бъде преустановен украинският транзит, ще може да получава руски газ по алтернативен маршрут - по "Турски поток". В същото време Австрия и Словакия ще бъдат принудени да започнат да се изпомпват газ от подземните си хранилища, след което да сключат договори за доставка със съседните страни и да купуват газ на по-висока цена. Други европейски страни, които днес получават руски газ през територията на Украйна (включително Италия), ще трябва да компенсират недостига чрез внос на LNG, казва анализаторът на Finam FG Сергей Кауфман.

Ако транзитът през Украйна бъде спрян, цената на газа в ЕС, според Юшков и Кауфман, може да нарасне до 550-600 долара за 1000 куб. м. м. Старши анализатор в BCS World of Investments Роналд Смит смята, че дори ако Русия откаже да използва украинската газопреносна система, цената на газа няма да се увеличи с повече от $15-25 за 1000 кубически метра. м от сегашното ниво.

Материалът е по руското издание "Ведомости"