Руската икономика изпревари германската, но заплати и пенсии не могат да стигнат дори българските
Това лято редица медии, близки до пропагандния наратив на Кремъл, съобщиха новината, че руската икономика е изпреварила германската и че това не е твърдение на самата Москва, а на Световната банка - стожер на западния либерален елит.
Въпросната информация трябваше да има ефекта на последния пирон в ковчега на това колко неефективни са санкциите на Запада и как въпреки всевъзможните ограничения Федерацията на Путин цъфти и връзва.
Данните за БВП според паритета на покупателната способност наистина са верни. Русия наистина по този показател е пред Германия и е на пето място в света, но това всъщност не е новина. И миналата година тя е изпреварвала Федералната република по същия показател.
Съвсем отделна тема е, че това е само един от редица измерители на благосъстоянието, които използват финансовите анализатори и макроикономистите.
По БВП по текущи цени (номинален БВП) Русия е осма в света, отстъпвайки на икономиките на САЩ, Китай, Япония, Германия, Индия, Великобритания и Франция.
След приспадането на инфлацията се получава реалният БВП, който се смята за далеч по-обективен показател за икономическото развитие на държавите. Според него Русия е чак на 12-о място в света. Тук руската икономика отстъпва и пред Италия, Бразилия, Канада и Южна Корея.
Ако гледаме данните за БВП на глава от населението, Русия липсва сред първите 70 държави.
Според най-новите данни на Международния валутен фонд за БВП на глава от населението по текущи цени, които са към октомври т. г., средно на един руснак се падат 13 010 долара. Това е почни тройно по-малко от средното за Европа (34 710 долара) и пет пъти по-малко от средното за Северна Америка (60 860 долара).
По този показател Русия традиционно изпреварва България от 1992 година насам, но не и сега. След началото на войната в Украйна страната ни не само, че догони Русия по БВП на глава от населението, но вече я изпревари съществено. Към октомври т. г. размерът на показателя у нас е 16 090 долара на глава от населението.
Прогнозите на МВФ показват, че през следващите години нищо хубаво не чака Русия. БВП на глава от населението във Федерацията на практика ще замръзне, сочат анализите на фонда. Така към 2028 г. размерът на показателя в Русия ще е 14 050 долара, а в България ще се увеличи до 21 860 долара.
А как стоят нещата с доходите?
Безпредметно е да сравняваме доходите в Русия с тези в развитите държави на запад. Затова нека ги сравним с българските.
Минималната пенсия в Русия се изчислява на регионален принцип - по-висока е в регионите с по-висок стандарт на живот и е по-ниска в по-бедните провинции. Така например в Москва, където възрастните хора получават най-много в сравнение с останалите руснаци, от 1 януари 2024 г. минималната пенсия става 24 500 рубли. По сегашния курс на московските пари това прави 474,25 лева. Това означава, че дори и в богатата Москва пенсионерите получават по-малко отколкото тези в България. От 1 юли тази година минималната пенсия в България стана 523,04 лева, а от 1 юли 2024 г. ще е 580,57 лв.
Но тук сравняваме минималната пенсия у нас с минималната пенсия в Москва и то след като в нея са включени всички допълнителни надбавки. Какво обаче се случва, ако сравним с парите на възрастните хора в другите региони на Руската федерация?
Всъщност се случва ето това:
Минимална пенсия в Московска област (Подмосковието) - 18 000 рубли или 348.43 лева.
Минимална пенсия в Санкт Петербург - 14 037 рубли или 269.56 лева.
Минимална пенсия в Ленинградска област - 13775 или 264.52 лева.
Минимална пенсия в Удмуртия, Татарстан и други - до 12 000 рубли или 230.44 лева.
Това е за парите за възрастните, но как стоят нещата с минималната заплата в Русия?
Държавната дума прие решение, с което средно за страната минималното възнаграждение средно за страната се увеличава с 3000 рубли от 1 януари и става 19 242 рубли. Въпросната сума е равна точно на 369.51 лева. В България минималната заплата от същата дата става 933 лева, което означава, че руснаците, работещи на подоходния минимум получават над 2,5 пъти по-малко, от хората на МРЗ у нас.
При минималните заплати в Русия важи същата особеност както при пенсиите. Размерът им не трябва да е под федералния минимум, но може да бъде по-висок в райони с неблагоприятни условия на труд или други фактори.
Така например в Москва от началото на 2024 г. минималната заплата става 29 389 рубли или 564.36 лева. В Подмосковието тя ще е 22 515 рубли или 432.36 лева. В Санкт Петербург вече ще вземат поне 27 847 или 534.75 лева, а в Ленинградска област минимамумът ще е 20 129 или 386.54 лева. В Кемеровска област повече ще си угаждат. Там минималната заплата от 1 януари става 25 344 рубли или 486.69 лева. Най-високото минимално възнаграждение ще вземат в Ямало-Ненецкия автономен окръг - 27 025 рубли или 518.97 лева.
Всъщност тези данни отлично показват защо никой не се е засилил да емигрира в държавата с "пета икономика в света".