OffNews.bg

Русия ни опрости лихвите за АЕЦ "Белене"

Русия ни опрости лихвите по решението на арбитражния съд в Женева, който задължи България да заплати на Русия поръчаното оборудване за строежа на АЕЦ "Белене", което заедно с лихвите възлизат на над милиард лева. 

Това каза енергийният министър Теменужка Петкова пред журналисти на Министерски съвет. 

Отделно арбитражният съд се е съгласил с корекциите по решението, направени от българската страна, каза още Петкова. 

По този начин България ще спести около 90 млн. лева разходи, допълни министърът. 

До 15 декември обаче страната ни е задължена да плати за реакторите на Русия. 

Днес е подписано споразумение между Министерство на енергетиката и руската компания "Атомстройекспорт". 

С подписване на споразумението „Атомстройекспорт“ АД и свързаните с него лица се отказват от всичките си претенции към българската държава, които, според дружеството, произтичат от Договора за взаимно насърчаване и защита на инвестициите между България и Руската федерация заради спирането на проекта „Белене”. Условието е да бъдат заплатени от страна на НЕК присъдените в арбитражното решение суми.

Постановената от арбитража в Женева сума възлиза на 601 617 133 евро (главница и лихва) след корекция от Трибунала на грешки при изчисление, които възлизат общо на 20,9 милиона евро. До заплащане на пълната сума НЕК дължи и по 130 хил. евро лихва на ден. Двете страни постигнаха съгласие НЕК да извърши пълно плащане към АСЕ на или преди 25 декември тази година. При пълно погасяване на задължението на или преди 15-ти декември 2016, АСЕ ще се откаже от натрупаните след излизане на арбитражното решение лихви (лихва от 14.06.2016 до 15.12.2016 г., която възлиза на 23,8 милиона евро). В случай че плащането се извърши в периода 16-25 декември 2016, АСЕ ще се откаже от 55% от лихвите, натрупани след постановяване на Решението.

Българската страна ще направи инспекция на оборудването за АЕЦ „Белене” до 5 декември, обяви българският енергиен министър. По думите ѝ предстои ЕК да даде решение във връзка с предоставянето на финансовата помощ към НЕК.

"Имаме уверение на ЕК, че разглежда въпроса приоритетно", поясни Петкова. 

Кирил Комаров, първи зам.-генерален директор на "Росатом" уточни, че очаква задълженията да бъдат погасени до 15 декември. Той заяви, че тази година Русия и България отбелязват 50 години от установяване на ядрени отношения между двете страни. По думите му през тези 50 години двете страни си сътрудничат изключително добре. „По времето на обсъждане с българската страна по арбитража, не спряхме да работим по други проекти. Такъв е случаят с удължаването с 30 години на ядрения реактор номер пет на АЕЦ „Козлодуй”. Това стана благодарение на два фактора – блокът беше експлоатиран изключително грамотно и правилно, вторият, че че „Росатом” получи възможност да осъществи дейност във връзка с удължаването живота на 5- и блок”, поясни Комаров.