OffNews.bg

Резултати от проучването: Нови нагласи на пазара на труда

След появата на множество нови тенденции спрямо пазара на труда и динамичното му развитие, ще разгледаме проучване базирано на отговорите на 1000 участници между 18 и 60 годишна възраст. Анкетното проучване на което ще се базираме е с цел да ви даде по-добра идея към какво и как да се насочите при търсенето на работа и да останете актуални спрямо конкуренцията.

Анкетата на CVwizard се базира на 10 уникални въпроса, чрез които ще успеем да определим настоящото професионално статукво на мнозинството участвали в проучването. За целта, ще разгледаме множество резултати от проучването на всички участвали в анкетата.

Нека първо разгледаме общите резултати от проучването, сортирани по основен показателен пол!

Анкетни резултати спрямо показател пол

Става ясно, че тенденциите на голяма част от мъжете и жените не клонят толкова много към образователната целенасоченост. Само по-малко от половината взели участие в анкетата са посочили, че си търсят нова и по-добре платена работа, въпреки, че вече са заети на определена позиция.

Нека разгледаме още една интересна статистика, която поставя търсещите си работа пред негативни предразсъдъци, спрямо няколко различни фактора:

А сега, нека да разгледаме заключенията и изводите, спрямо информацията която открихме базирана на показателния пол!

Заключения и изводи по основен показател пол

Става пределно ясно, че кандидатстването и търсенето на работа става все по предизвикателно в дигиталната ера. Около 51% от участвалите в анкетата споделят, че са получили предложение за работа през платформата LinkedIn, като броят при мъжете е по-висок. Над 60,9% съобщават, че летвата на трудност на въпросите при кандидатстване се е вдигнала главоломно, като процентът е отново, по-висок при мъжете.

За жалост, нагласата при заетите участници в анкетата показва, че по-малко от 46% си търсят работа активно, въпреки че са наети. Ние смятаме, че ключът към успеха е постоянно да сте на пазара и да не спирате да се доказвате за да намерите мечтана си работа.

Това е може би темата, която ще подбуди най-голям интерес във всичките ни читатели-нуждаете ли се наистина от квалификация за да си намерите високоплатена работа?

Истината е, че повече от 73% посочиха, че професията им обикновено изисква степен на квалификация, дали тя ще бъде за средно или висше образование. Повече от 68% смятат, че образованието им е тясно свързано с професията, а пък 52% смятат, че наличието на диплома е необходимо за откриване на нова професия.

Анкетни резултати по основен показател възраст

След като преминахме през статистика, които са базират на полов показател, е време да разгледаме как възрастта на участниците в анкетата се отразява на лова им за работа. Разделихме резултатите в три категории: участници между 18 и 29, 30 и 44 и 45 и 60 годишна възраст.

Нека разгледаме резултатите, чрез няколко основни въпроса:

Подобно на класацията базирана по полов показател, и тук резултатите не са толкова различни. Сега, нека разберем как анкетните участници възприемат негативните предразсъдъци, когато си търсят работа или конкретна позиция:

Заключения и изводи по основен показател възраст

Счетохме, че възрастовите групи от 18-29, 30-44 и 45-60 годишна възраст, съответно 41%, 47% и 60% си търсят активно нова работа, въпреки, че вече са заети. Наблюдаваме и висок процент на практикуване на професия от анкетираните, която е свързана с образованието, с което са се сдобили.

Вярваме, че силното развитие на дигитализацията оказва ефект върху професионалната целенасоченост на нашите участници. Възниква интерес към професии и позиции към които досега рядко е имало, благодарение на социални медии, платформи като LinkedIn и достъпът до интернет.

Процентът на получили работа през LinkedIn във възрастовата група на 45-60 години е наистина изумяващ, стигайки до 58% през последната година, а пък този на групата от 18 до 29 си остава около 50-51%.

Тук смятаме, че дигитализацията и целенасочеността на заетите подпомага сформирането на този процент, въпреки наличието на практика, стаж или професионална квалификация. Също така, провеждането на тестове във групата на 18-29 годишна възраст скача на 57%, а пък в групата на 45-60 години остават 70%.

Над 73% от участниците във възрастовата група 18-2 г. смятат, че в работата им се изисква някаква форма на висше образование. В групата на 45-60 години, процентът нараства до почти 90%, като тази разлика говори много за съотношението между възрастовите групи и работния пазар.

Заключения и съвети по основни показатели пол и възраст

След като разгледахме проучването и от двете страни, е време да вникнем в съществените проблеми при намиране на работа и дадем най-добрите съвети за всички наши читатели.

1. Не пренебрегвайте образованието

Колко и изтъркано да звучи, е важно да играеш на сигурно. Проучването ни, погледнато от всички ъгли, показва ясен резултат, че повечето взели участие активно се нуждаят от образование, за да практикуват професията си. Съгласни сме с умерен риск и търсене на нещо ново, но е винаги препоръчително да имате план Б в случай, че нещата ви не проработят.

Например, над 94,29% от мъжете във възрастовата група 45-60 години са посочили, че за професията си се нуждаят от образование.

2. Свържете работата с образованието

Следващият най-важен съвет е да осъществите връзка между образованието, с което смятате да се занимавате и работата която искате да работите. Групата, съобщавам за най-нисък такъв процент е групата на жените в 30 до 44 годишна възраст, където връзката работа-образование е само при 64,58%, за разлика от мъжете 45-60, където процентът е 88,57%.

3. Възнаграждение и Удовлетвореност

Всеки работи за пари, но за да сте удовлетворени наистина, заплащането ви трябва да съответства с извършената работа. Наблюдаваме най-ниското удовлетворение в групата на жените между 30 и 44 годишна възраст, където то е само 53,87%, а пък е най-високо при мъжете между 45 и 60 години (77,14%.) Важно е да можете да направите ясна калкулация на работата, която извършвате и възнаграждението, което желаете.