OffNews.bg

Решено: Парното няма да поскъпва, исканията на топлофикациите са неоснователни

Регулаторът няма да допусне увеличение на цената на топлинната енергия, исканията за това са неоснователни. Това заяви председателят на Комисия за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов във връзка с предложенията на топлофикационните дружества за повишаване на цената на от 1 юли.  

Той подчерта, че всякакви искания за увеличение на цената на топлинната енергия са изцяло неоснователни. 

Иванов е категоричен, че КЕВР ще коригира по справедлив начин всички заявления за цени, като отстрани неправомерно поисканите разходи. 

"Мога да заявя, че цената на парното отопление за този сезон ще бъде по-ниска от цената на изминалия отоплителен сезон", добави той. 

Иванов обясни, че в края на месец март топлофикационите дружества в страната са представили в КЕВР заявленията си за цени на топлинната енергия за новия отоплителен сезон 2020-2021 г. Той поясни, че комисията е изискала и неповелителни версии на заявленията, които са били публикувани на страницата на КЕВР на 10 април. 

Председателят на КЕВР се обърна към гражданите и заяви: "Посрещайте спокойно вкъщи най-светлия празник Възкресение Христово". 

Тази сутрин пред Нова телевизия говорителят на "Топлофикация София" Елизабет Павлова заяви, че дружеството е поискало повишаване на цената, но всички изчисления са направени на база на действащата цена на природния газ до 31-ви март. 

Вчера стана ясно, че общо 45 дружества са подали в Комисията по енергийно и водно регулиране заявления за цени от 1 юли, в които поскъпването е от 9 до 140% при намалена цена на газа с 42%. За София предложението е 20,5%, за Пловдив е 24%, за Плевен – 21%. Бургаската топлофикация предлага поскъпване на топлинната енергия с 44,77%, исканото увеличение за Враца е 62%, а за Велико Търново – 140%. Най-малко поскъпване предлага дружеството във Варна – 9,57%.

Тези проценти са спрямо действащите от 1 април цени на топлинната енергия, който бяха намалени за различните топлофикации от 8 до 26%, след като цената на природния газ падна от 1 април с 42,78%. Това намаление стана на база споразумението между "Булгаргаз" и "Газпром експорт" за промяна на формулата за изчисляването на цената, която влиза в действие със задна дата от 5 август миналата година. Преди време стана ясно, че цената на газа за регулирания пазар ще се определя всеки месец. "Булгаргаз" вече внесе в КЕВР предложение за поевтиняване с 6,6%, като това ще доведе и до още едно леко поевтиняване на топлинната енергия, тъй като от години регулаторът променя цените й при изменение на тази на газа с над 5%.

Председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Валентин Николов заяви вчера, че сумите, които трябва да се възстановят са приблизително 22 800 000 лева за крайни снабдители, т.е. газоразпределителните дружества. И добави, че около 72 млн. са парите за топлофикациите и около 56 млн. са за бизнеса от 31 декември 2019 г., така общо сумата, която обхваща този закон е, около 154 млн.

"Средно около 2 месеца след като законът влезе в сила и след изчисления на КЕВР по веригата, всеки един потребител трябва да получи парите, които му се дължат. Той трябва да е предварително известен каква сума му дължи "Топлофикация" във връзка с този закон. След като я получи, още при първата сметка, тази сума трябва да се приспадне", обясни той.