Проф. Стив Ханке препоръча във "Файненшъл таймс" Украйна да следва българския модел
Професорът по икономика на свободния пазар Стив Ханке публикува в престижното икономическо издание "Файненшъл таймс" статия, в която препоръчва на Украйна българския модел за развитие на икономиката (въвеждането на валутен борд), за да избегне хаоса.
Публикацията носи заглавие "Българският валутен борд срещу украинския хаос".
Когато гледаме как Украйна отново се разпада, виждаме какво можеше да бъде (и какво може да стане), ако украинците бяха прегърнали една дисциплинираща система, както направи България през 1997 г., е заключението на професора от Университета "Джон Хопкинс", когото президентът Петър Стоянов назначи за свой съветник пр 1997 г.
Ето какво пише Ханке:
"Когато комунизмът най-накрая неизбежно се срина, икономиката на България изглеждаше безнадеждно - бе по-изостанала от почти всички останали в комунистическия блок, вкл. от украинската. Действително страната не успяваше да плаща дълга си през 1990 г. През 1991 г. избухна хиперинфлацията, която стигаше до 123% месечно. А през февруари 1997 г. България отново преживя агонията на хиперинфлацията с нива до 242% на месец.
Гледайки в пропастта президентът Петър Стоянов реши да не скочи в нея, а ме назначи за свой съветник през януари 1997 г. Веднага "предписах" валутен борд - система, която да сложи край на болестното състояние на страната. Същото бях изложил в книга, на която станах съавтор през 1991 г.
България въведе валутен борд през юли 1997 година. Левът бе 100% подсигурен от германската марка и се търгуваше свободно на фиксирана ставка от 1000 лева за 1 марка. Инфлацията и лихвените проценти паднаха като камъни. Икономиката се стабилизира, а българите се научиха, че макар стабилността да не е всичко, всичко останало може да е нищо без стабилност. Най-накрая имаше дисциплина.
България все още не е пазарна икономика. Това е съвсем ясно от доклада на икономическата свобода през 2013 година, публикуван от Института "Като". От 152 изследвани страни, България се нарежда на 49 място. Не е добре, но е далеч по-напред от 126-ото място на Украйна. Икономическата свобода, която върви ръка за ръка с пазарната икономика, е двигателят на икономическия просперитет.
Една добра отправна точка е валутният борд, който осигурява фискална и финансова дисциплина. Няма повече търчане до централната банка за спасяване на фиска. Валутният борд връзва ръцете на властите да бъркат в него. И забравете за глупавите и мрачни теоретични аргументи на икономистите, които не долюбват фиксираните валутни курсове. Един валутен борд се създава само заради дисциплината.
Когато гледаме как Украйна отново се разпада, виждаме какво можеше да бъде (и какво може да стане), ако украинците бяха прегърнали една дисциплинираща система, както направи България през 1997 г. Таблицата по-долу казва всичко."
България срещу Украйна
БВП на глава от населението в $
7623/4011
Фискален баланс като % от БВП
-1,9/-8,7
Баланс по текущата сметка като % от БВП
1,5/-8,9
Държавен дълг като % от БВП
16/42,8
Нужда от брутни заеми като % от БВП
2,6/11
Коефициент на покритие на вноса (валутни резерви/внос)
6,7/1,9
Място в класацията на Световната банка за условия за правене на бизнес за 2014 г.
58/112