Погват безработните - който откаже труд, губи помощи
Министерство на труда и социалната политика предприема мерки срещу записаните на борсата безработни, които отказват работа. Щом лицето няма здравословни и други проблеми и откаже работа, няма да получава помощи - категорични бяха от ведомството, което днес представи своите приоритети.
Ако безработният не приеме работа по националните схеми, ще се прилагат рестриктивни мерки, обобщи зам. социалният министър Росица Димитрова.
Министърът на труда Бисер Петков добави, че част от мерките ще бъдат насочени към 12-те хил. безработни с ниска степен на образование. Той отбеляза още, че в момента безработицата е най-ниска от кризата през 2008 г. насам.
"Равнището на безработицата за юни месец е 6.1% и през юли броят на безработните е 220 884. Това е най-ниският регистриран брой безработни за целия период, в който Агенцията по заетостта поддържа статистика. Такъв е бил броят на безработните преди настъпването на икономическата криза", каза социалният министър.
Приоритет на министерството е гарантиране правата на всички деца, като за целта чиновниците ще подобрят нормативната уредба. Едната мярка е свързана с изработване на Закон за детето и семейство и подобряване на процедурите за осиновяване чрез промени в Семейния кодекс. Ще се изработи регистър на децата, които подлежат на осиновяване и ще се създаде Съвет, който да разглежда кандидатурите на потенциалните осиновители.
Социалното министерство има намерение да изготви и нов Закон за интеграция за хората с увреждания.
Министър Петков отбеляза, че пенсионната система няма да се променя и ще остане така, както е установена през 2015 г.
"Трябва да се случи заложеното в Кодекса за социално осигуряване отпадане на тавана за новоотпуснатите пенсии от 2019 г. Политиката по увеличаване на пенсиите ще продължи чрез прилагане на мярката за увеличаване на тежестта на осигурителния стаж в началото на всяка година, като този процес започна в началото на тази година. Тази година тежестта е 1.126, ежегодно новите пенсии ще нарастват.
Приоритет на министерството остава повишаване на доходите и жизнения стандарт. Напълно достижимо е минималната заплата да достигне 650 лв., а средната - от 1500 лв. към края на мандата, смята министър Бисер Петков.