Пълно единодушие за пенсиите: Минималната ще е 180 лв. от юли, 200 лв. - от октомври
За първи път 44-ият парламент гласува единодушно за повишаване на минималната пенсия. Със 187 гласа "за" депутатите решиха от 1 юли минималната пенсия да стане 180 лева, а от 1 октомври тя да се повиши на 200 лева. Народните представители гласуваха това на първо четене чрез законопроект за промяна в Закона на бюджета за 2018 г., внесен от Министерски съвет.
Така минималната пенсия тази година ще бъде повишена с около 11% на два пъти. В резултат от предложената промяна със същите проценти ще се повишат минималните размери и на останалите пенсии за трудова дейност, които се определят в процент от пенсията за осигурителен стаж и възраст, пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и наследствените пенсии.
Според направените разчети всички пенсии, които след преизчисляването от 1 юли с тежест 1,126 за всяка година осигурителен стаж ще останат с размери под 180 лв. или под минималния размер на пенсията за съответния вид, ще бъдат приравнени на новия минимален размер. В резултат на увеличението на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст на 180,00 лв. броят на пенсиите в минимален размер ще се увеличи от 547 300 на около 668 000, или около 31,5% от пенсионерите за трудова дейност ще бъдат с минимални пенсии. Необходимите допълнителни средства за изплащането на новите минимални размери са в размер 8,8 млн. лв. месечно.
Необходимите допълнителни средства за увеличението на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 180 лв. на 200 лв. са в размер 14,7 млн. лв. месечно. За 2018 г. необходимите средства са около 280 млн. лв.
И макар в дебатите всички да заявиха, че ще подкрепят увеличението на парите на българските пенсионери, ГЕРБ не пропуснаха да се похвалят, патриотите да се защитят, а Воля и БСП да поискат повече.
Ето как протекоха дебатите в парламента:
БСП откриха дебата, депутатът Георги Гьоков обясни позицията на партията: БСП подкрепя принципа на равнопоставеност, заложен като основен в Кодекса за социално осигуряване и счита, че не следва по никой начин да има изравняване на пенсии за лицата с различен осигурителен принос.
Гьоков заяви, че пенсията за осигурителен стаж и възраст в България е неоправдано ниска, а БСП ще гласува „за” законопроекта, защото приема социалната аргументация на увеличението, но между първо и второ четене ще направи свои предложения, а те са преизчисляване на всички пенсии от 2013 г. и 300 лв пенсии от 1 юли. "Ще гласуваме за вашите предизборни обещания", заяви Гьоков.
От ГЕРБ обявиха: Нито едно правителство не е увеличавало два пъти пенсиите за година с 11%.
И това предизвика дебат, който стигна до извода, че тройната коалиция е единствената, която е вдигнала пенсиите със 108% по време на управлението си.
БСП поискаха ГЕРБ и Патриотите да се извинят, че не са си спазили предизборните обещания, а депутатът Николай Александров от Обединени патриоти беше категоричен, че нито едно управление не е вдигало пенсиите в началото на мандата си, само месец и половина откак е стартирало.
Депутатът Станислав Станилов също взе отбранителна позиция, с която се опита да обясни защо предизборните обещания на Патриотите са били за 300 лева пенсия, а сега тя ще е 200. "Никого не сме излъгали. Ако бяхме спечелили изборите, можем да направим пенсията 300 лева, но не ги спечелихме, както и вие, каза той, обръщайки се към Воля и БСП.
"А може и 500 лв. да направим пенсията. Но влязохме във властта и правим каквото е възможно", обясни проф. Станислав Станилов.
В крайна сметка пенсиите бяха увеличени и "за" това депутатите гласуваха единодушно. Предложенията за промени между първо и второ четене на закона ще са само три дни.