Орешарски остави държавните пари в КТБ
Премиерът на БСП и ДПС Пламен Орешарски не е намерил сили да изиска изваждането на държавните пари, концентрирани в банката на властта - Корпоративна търговска (КТБ) на Цветан Василев - и разпределянето им в банки, избрани на база публични критерии.
Така тихомълком е загърбено едно от най-важните решения на служебния кабинет с премиер Марин Райков, което забрани на предприятията с над 50% държавно участие да държат повече от 25% от парите си в една и съща банка. Постановление №127 на служебния МС въведе и публични правила за избор на банка и заложи краен срок за изпълнение - 4 декември.
Към 4 декември парите на държавата все още са концентрирани в банката на властта - КТБ, показа проверка на "Капитал Daily".
Най-големите дружества, разполагащи и с най-големи депозити, не са спазили нормативни изисквания. Заради това директорите им би трябвало да бъдат глобени с половината от заплатите им за три месеца напред.
КТБ стана банката на властта при тройната коалиция. Тенденцията бе продължена и разширена при ГЕРБ.
ПМС 127 на МС към Правилника за упражняване правата на държавата в търговските дружества с преобладаващо държавно участие ги задължи да публикуват обява за избор на обслужващи банки на сайтовете на министерствата, на чието подчинение са.
Въпреки това към 5 декември на сайта на икономическото министерство има само 15 обяви, като липсват най-големите депозанти - енергийните дружества БЕХ, НЕК, АЕЦ, "Булгаргаз", чиито пари са в КТБ.
Електроенергийният системен оператор в сряда публикува покана до банките, но на страницата на Агенцията за обществените поръчки, както и на собствения си сайт, а не на сайта на МИЕ. В последния срок обява на сайта си пусна и "Булгартрансгаз", който към края на септември разполага с 223.4 млн. лв. според отчета му.
Липсват обяви и на сайта на транспортното министерство, където би трябвало да публикуват данни за конкурсите си "Летище София", НК "Железопътна инфраструктура", пристанищата във Варна и Бургас. От големите дружества има покана до банките от "Ръководство на въздушното движение", което разполага с 37.2 млн. лв. по депозитни сметки и 86.37 млн. лв. в разплащателни банкови сметки. Обявата на РВД е пусната на 22 ноември.
Според разпоредбите при първо стартиране на избор на банки дружествата трябва да получат поне 5 оферти. Банките разполагат с 10-дневен срок, за да подготвят и подадат такива. Ако не се съберат достатъчно оферти, се насрочва нов конкурс, при който приемът на оферти се извършва в рамките на пет дни, а изборът се прави независимо от броя на явилите се кандидати.
По данни към края на март 2013 г. най-голямата концентрация на държавни пари е в КТБ, следвана от Централна кооперативна банка.
В КТБ са парите на НЕК, БЕХ, Булгаргаз, Булгартрансгаз, част от парите на Кинтекс, Мини Марица Изток, “Снабдяване и търговия” на военното министерство, парите от студентските столове и общежития, БДЖ. Банката на Цветан Василев дели с банката на ТИМ ЦКБ парите на летище “София”. В ЦКБ са още парите на ТЕРЕМ, на затворите, на пристанища и част от парите на летище “София”.
Откроява се и Инвестбанк, която държи парите на АЕЦ “Козлодуй”.
Списък с разпределението към 31 март вижте ТУК.