Нова газова връзка в Европа удря цените на Газпром
Интерконекрът, който ще свърже Финландия и Естония през януари, ще отслаби позицията на Газпром в региона на Балтийско море и може да доведе до ценова конкуренция, заявиха собствениците на газопровода, предаде Ройтерс.
Газопроводът Balticconnector ще помогне на Финландия да диверсифицира доставките на газ, които са единствено от Русия, и също така ще може да изпомпва газ до Прибалтика, и да извършва доставки втечнен газ (LNG), произведен от литовския терминал в Клайпеда.
Въпреки че тръбата ще бъде отчасти запълнена с руски газ, в проекта ще инвестира предимно от Европейския съюз, които ще осигури 75% от общите разходи, които са 300 млн. евро. Собствениците на новата връзка, финландската компания Ваltіс Соnnесtоr и естонската Еlerіng ще финансират останалата част.
Поради липсата на други доставки от тръбопроводи в Европа при откриването на Balticconnector, ще се осигури доставка само на газ от руски входни точки във Финландия и Прибалтика, както и втечнен природен газ, идващ от Kлaйпeдa или от подземното газонаходище на Литвия Incukalns.
Цените на суровината са различни по договорите за доставка с Финландия и Прибалтика, а стойността на вечнения газ варира спрямо глобалния пазар.
Увеличението на предлагането на LNG вече намали дела на Газпром на европейския пазар.
Собствениците на тръбата заявиха, че Газпром може да наложи промени в цените във Финландия, за да се конкурира с LNG.
"Договорите на Газпром са рaзлични за различните страни, което води до конкуренция", коментира Еркиу Сап, мениджър за развитие на пазара в Elering.
Изпълнителният директор на Ваltіссоnnесtоr Xepĸo Πлит също очаква по-ниски цени от Газпром.
"Спомняте ли си какво се случи в Клайпеда, когато се отвори терминалът за втечнен газ? Руската компания намали цените с 20%. Като активен играч на финландско-балтийския пазар Газпром може да коригира цените си", каза той.
Предвижда се свързващият тръбопровод между Литва и Полша, GIPL, да бъде завършен до края на 2021 г., осигуряващ физически достъп до газовата инфраструктура в Централна Европа.
Така цените на Газпром могат да бъдат подложени на допълнителен натиск от 2022 г.
Заместник-директорът на Руския национален фонд за енергиина сигурност Алексей Гривач заяви, че не се очаква активно използване на капацитета на Balticconnector.
"Тръбопроводът изобщо не може да се напълни с газ. За да се напълни, е необходимо Финландия да закупи повече газ от Газпром, а Естония да предложи по-висока цена. Не мисля, че това има смисъл. Ваltіссоnnесtоr e типичeн пpимер за излишна инфраструктура в Европа и e изгpaдeн caмo, зa дa cе усвoявaт пари oт EC и дa ce cъздaвa митичнo cъeдинявaнe нa пaзари, коетo мoжe дa се изпoлзвa caмo вeднъж нa всеки 10 гoдини", каза Гривач.
Дaннитe нa компанията показват, че Газпром е изнесъл 2,6 млд. кубически метра газ за Финландия през 2018 г., 1,3 млд. кубически метра за Латвия, 1,4 млд. кубически метра за Литва и 0,4 млд. кубически метра за Естония.