Нов голям спад регистрира пазарът на криптовалути през последното денонощие.
Биткойнът падна до $65 379, което е спад от около 6% за 24 часа и спад от около $15000 през последните 19 дни. Етериум падна до $1815, а XRP се понижи до $1,188. Общата пазарна капитализация на криптовалутите е намаляла с 3,77% до $2,34 трилиона. Движещата сила зад разпродажбата не е хакерска атака, регулаторен шок или геополитическо събитие. Това са устойчиви институционални продажби чрез американски спот биткойн ETF-и, пише специализираният сайт Tradingview.
На 1 юни ETF-и, свързани с биткойн, регистрираха нетен отлив от 483 милиона долара. Това бе поредният ден на спад в единадесет последователни дни. Общият отлив за този период надхвърли 3,45 милиарда долара. Когато регулираните институционални фондове продават постоянно в продължение на близо две седмици, офертите намаляват, цените падат и позициите с ливъридж започват да се разтоварват в самоподсилващ се цикъл, допълва Tradingview.
Спадът на цените, предизвикан от ETF-и, предизвика вторична вълна от принудителни продажби. Над 618 милиона долара дълги позиции в биткойн бяха ликвидирани за 24 часа, като търговците с дълги позиции представляват 96% от общата сума.
Продажбата на 32 BTC на стойност приблизително 2,5 милиона долара от основателя на MicroStrategy Майкъл Сейлър добави психологически ефект към спада. Продажбата беше малка в абсолютно изражение, но символично значима, като се има предвид дългогодишната позиция на Сейлър като най-видния корпоративен притежател на биткойн. Пазарът реагира непропорционално, като 130 милиарда долара бяха изтрити от общата пазарна капитализация на криптовалути след новината.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел